Chance4Clothes, czyli używane nie znaczy gorsze

2165

Jako społeczeństwo kupujemy za dużo ubrań, które po krótkim czasie nie nadają się już do użycia. Proekologiczne podejście do tematu zakupów odzieży promują uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie. W tym celu stworzyły projekt Chance4Clothes realizowany w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii. Jej uczestniczki swoim działaniem starają również udowadniać, że używane nie znaczy gorsze.

Fot. Archiwum grupy (od lewej: Martyna Wilczura, Eryka Pająk, Magdalena Gojny i Zuzanna Baran)

W skład grupy projektowej wchodzą trzy drugoklasistki z I LO w Lubinie oraz ich koleżanka ze szkoły w Rybniku: Zuzanna Baran, Eryka Pająk, Martyna Wilczura i Magdalena Gojny.

– Nasze działania polegają na edukowaniu społeczeństwa w związku z powszechnym nieekologicznym podejściem do zakupów ubraniowych. Promujemy odwiedzanie sklepów z używaną odzieżą i sami sprzedajemy elementy garderoby z drugiej ręki na platformie Vinted – tłumaczy Zuzanna Baran.

– Chcemy tym samym pokazać, że to jest naprawdę ok i nie ma się czego wstydzić w kupowaniu rzeczy używanych. Zachęcamy do wybierania produktów ekologicznych marek i radzimy unikać tych sieciowych gigantów, które są bardzo nieekologiczne i często bazują na wyzysku ludzi – dodaje.

Fot. Pixabay.com

Licealistki póki co koncentrują się na aktywności w mediach społecznościowych (TikTok i Instagram). Jeden z ich materiałów opublikowany na TikToku miał 30 tysięcy wyświetleń. Dziewczyny planują też zorganizować wykład w swojej szkole, w którym opowiedzą o problemie i postarają się uświadomić młodych ludzi, że czasami warto zastanowić się nad tym, co kupujemy…


POWIĄZANE ARTYKUŁY