Buty i włosy ofiar w muzeum

25

Zwiedzenie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau było celem wycieczki do Oświęcimia, na którą wybrali się mieszkańcy Kłębowa z gminy Rudna.

Zwiedzanie rozpoczęto od bloku 4, w którym ukazane zostały przyczyny osadzenia w obozie więźniów różnych narodowości oraz deportacja i masowa zagłada europejskich Żydów. Zagadnienia te prezentowane są przy pomocy fotokopii dokumentów obozowych, fotografii wykonanych w okresie istnienia obozu, plansz z planami, mapami i tekstami oraz relikty i eksponaty, takie jak puszki po cyklonie B stosowanym do masowej eksterminacji w komorach gazowych. Eksponowane są także włosy ofiar, stanowiące jeden z najbardziej dramatycznych dowodów zbrodni.

Kolejnym był blok nr 5. Można tam zobaczyć przedmioty odebrane zamordowanym Żydom, m.in. kosze, walizki oraz różne rzeczy codziennego użytku: naczynia, pędzle do golenia, szczoteczki do zębów, szczotki do butów, opakowania po paście do butów, buty, szczotki do ubrań, okulary i ubranka dziecięce.

W bloku nr 6 opowiadano o sposobie traktowania osób osadzonych w obozie od momentu ich przywiezienia (procedura przyjęcia do obozu, oznaczenie i nadanie numeru obozowego, przydzielenie odpowiedniej kategorii więźniarskiej, odzieży i obuwia więźniarskiego). Ponadto w bloku znajdują się powiększone fotografie obozowe ofiar opatrzone informacjami zawierającymi: numer obozowy, nazwisko, imię oraz datę urodzenia, zawód, datę przywiezienia do obozu i datę zgonu.

Kolejnym etapem była Ściana Straceń, gdzie rozstrzelanych zostało kilka tysięcy osób, głównie ginęli tak polscy więźniowie polityczni. Do Ściany Straceń przylega blok nr 11, tzw. blok śmierci, który pełnił funkcję centralnego aresztu obozowego.W piwnicach znajdują się cele obozowego aresztu, pomieszczenie w którym odbywał się sąd doraźny oraz pomieszczenia, gdzie dyżurowali esesmani. Na terenie obozu macierzystego mieszkańcy zwiedzali także komorę gazową i krematorium nr 1.

Następnym punktem wycieczki był teren obozu Auschwitz II-Birkenau, który znajduje się w miejscowości Brzezinka. Można tam zobaczyć m.in. latrynę oraz drewniany barak mieszkalny.

Na terenie muzeum można też obejrzeć krótki film dokumentalny przedstawiający funkcjonowanie obozu Auschwitz – Birkenau.

Oglądane obiekty wywarły na mieszkańcach Kłębowa ogromne wrażenie i zmusiły do refleksji na temat okrucieństw popełnianych przez Niemców podczas II wojny światowej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY