Budżet obywatelski w powiecie lubińskim

2100

Od przyszłego roku mieszkańcy powiatu lubińskiego będą mogli sami, bezpośrednio decydować, na co zostanie wydana część środków z budżetu tego samorządu. Radni powiatowi na wczorajszej sesji przyjęli uchwałę dotyczącą budżetu obywatelskiego. Do tego mieszkańcy zyskali inicjatywę uchwałodawczą.

Obowiązek wprowadzenie budżetu obywatelskiego oraz inicjatywy uchwałodawczej nakłada na powiat zmieniona ustawa o samorządzie. Oprócz powiatów taki budżet muszą wprowadzić także województwa oraz gminy na prawach powiatu.

– To coś nowego – mówi starosta lubiński Adam Myrda, przyznając, że radni są nieco zagubieni w budżecie obywatelskim i wciąż trwają dyskusje na temat zasad oraz trybu przeprowadzania konsultacji społecznych w jego sprawie. – Przyjęliśmy go dzisiaj w tej wersji, którą przygotował zarząd, bo taki jest obowiązek, że musimy to zrobić do 30 czerwca. Natomiast nadal będziemy nad nim pracować, ponieważ będzie on obowiązywał dopiero w przyszłym roku – dodaje.

Fot. Pixabay

Wśród radnych głosy były podzielone, czy należy pieniądze dzielić między poszczególne gminy, czy wrzucić do jednej puli. W tym względzie bowiem ustawa daje samorządom dowolność.

– Jestem zwolennikiem, żeby tę pulę dzielić, ponieważ wielkość gmin jest różna. Mieszkańcy większej gminy mogą przegłosować mieszkańców mniejszej. Na przykład w gminie wiejskiej Lubin mieszka prawie 16 tysięcy osób, nie mówiąc już o Lubinie, i mogą przegłosować każdą inicjatywę korzystną dla siebie. Po drugie uważam, że należy bardziej faworyzować gminy biedne, mam tu na myśli gminę Ścinawa, której budżet jest dużo niższy niż gminy Rudna, wiejskiej Lubin czy miejskiej Lubin. Ale nad tym będziemy się jeszcze pochylać, dopracowywać tę uchwałę. Wiele propozycji już padło. Myślę że coś z tego powstanie, a jak obywatele będą z tego korzystać, zobaczymy – mówi starosta Myrda.

To ile pieniędzy będzie do wykorzystania w ramach budżetu obywatelskiego, dowiemy się dopiero gdy powstanie projekt budżetu powiatu na przyszły rok. Pewne jest jednak to, że propozycje do budżetu obywatelskiego będzie mógł zgłosić każdy mieszkaniec powiatu lubińskiego. Będzie musiał wypełnić odpowiedni formularz i dołączyć listę poparcia zadania przez co najmniej 15 mieszkańców danej gminy.

Fot. Pixabay

Wszystkie propozycje, które pozytywnie przejdą weryfikację, zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. Na razie radni zdecydowali, że będzie się to odbywało za pomocą kart do głosowania, które trzeba będzie potem dostarczyć do Starostwa Powiatowego w Lubinie. Choć na sesji pojawiły się również pomysły, by mieszkańcy mogli głosować też przez internet, to na razie nie zostały wprowadzone do uchwały. Tak jak wspomniał starosta, zasady zostaną jeszcze dopracowane przez radnych.

Na wczorajszej sesji radni przyjęli też uchwałę w sprawie inicjatywy uchwałodawczej. Zyskali ją mieszkańcy. Z taką inicjatywą będzie można wystąpić, jeśli zbierze cię co najmniej 500 podpisów mieszkańców. Taki wymóg nakłada ustawa o samorządzie.

– To jest właśnie ten problem z inicjatywą w ogóle obywateli. Chodzi nie tylko o to, że znajdzie się ktoś, kto napisze projekt uchwały, ale trzeba znaleźć poparcie dla tego projektu uchwały. Zebranie 500 podpisów nie jest takie proste, ale mam nadzieję, że obywatele powoli wejdą w ten temat i będą chcieli uczestniczyć aktywnie w życiu swojego powiatu czy gminy – stwierdza starosta lubiński.


POWIĄZANE ARTYKUŁY