W lubińskim oddziale krwiodawstwa brakuje krwi. Jak informują pracownicy punktu, najbardziej potrzebna jest krew grupy 0, A+ i wszystkie grupy minusowe. – Jednak do oddawania zachęcamy każdego mieszkańca w każdym wieku – apeluje Joanna Jarmolińska, kierownik lubińskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Wakacje to najgorszy czas dla punktów przyjmujących krew. – Wiele osób bierze wówczas urlop, a część młodzieży wyjeżdża z miasta, co odbija się na ilości pobranej krwi. Dlatego prosimy wszystkich, którzy są w mieście i mogą oddać krew, by to zrobili – namawia szefowa terenowego oddziału RCKiK.
By zostać krwiodawcą, nie trzeba spełniać zbyt wielu wymagań. Po pierwsze trzeba mieć co najmniej 18, ale nie więcej niż 65 lat. Mieć ogólnie dobry stan zdrowia i nie chorować na żadne przewlekłe choroby. Trzeba też ważyć co najmniej 50 kg.
Aby oddać krew, należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem. Trzeba też wypełnić kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia. I – co bardzo ważne – należy być po lekkim posiłku i dobrym nawodnieniu.
Jak przyznaje kierownik punktu krwiodawstwa, nie ma tygodnia, by nie zgłosił się do nich ktoś nowy. – Szczególnie otwarci na pomoc innym są ludzie młodzi. Gdy raz spróbują, widujemy ich już regularnie. Jednak do oddawania krwi zachęcamy wszystkich bez względu na wiek – dodaje Joanna Jarmolińska.
Krew można oddawać w oddziale centrum krwiodawstwa w Lubinie przy ulicy Bema 5 od poniedziałku do czwartku od godz. 7.30 do 10.45, a w piątki od 7.30 do 16.30. Telefon do punktu to 76 746 88 70, email lubin@rckik.wroclaw.pl.