Bo piękno jest w każdym z nas

1497

„Piękno jest w każdym z nas” przekonują uczniowie i nauczyciele ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szklarach Górnych, doskonale się przy tym bawiąc. Jak co roku, choć tym razem z małym opóźnieniem, zaprosili swoich przyjaciół na obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. – Zawsze staramy się zaakcentować jakiś problem, zwrócić uwagę ludzi, by na chwilę się zatrzymali i pomyśleli nie tylko o osobach niepełnosprawnych, ale ogólnie o funkcjonowaniu całego społeczeństwa – mówi Agnieszka Król-Stępień, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szklarach Górnych.

To wydarzenie to już tradycja. Święto niepełnosprawnych organizowane jest cyklicznie od ponad dziesięciu lat. To zawsze duże przedsięwzięcie dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szklarach Górnych. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele przygotowują się do niego dużo wcześniej. Wielu z nich prezentuje potem swoje umiejętności na dużej scenie Muzy.

– Przygotowania trwają tak naprawdę cały rok. Pomysły rodzą się w międzyczasie. Czasami są w ostatniej chwili, tak jak w tym roku. Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, więc i w tym roku program jest bogaty – mówi dyrektor SOSW.

Choć Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych wypada 3 grudnia, tym razem, ze względów organizacyjnych, świętowano dopiero dzisiaj. Oczywiście wystąpili uczniowie i nauczyciele z Ośrodka. Publiczność obejrzała między innymi ich porywającą interpretację „Jeziora łabędziego”. Na scenie pojawili się także: zespół Gwarkowie, Teatr Ognia Los Fuegos z lightshow oraz grupa For Fame.

– Na co dzień żyjemy po to, by życie naszych uczniów było coraz lepsze. Staramy się dążyć do tego, aby ich umiejętności pozwoliły im na funkcjonowanie w dorosłym życiu. A dzisiejsze wydarzenie jest zwróceniem uwagi nie tylko na osoby niepełnosprawne, ale również na bardzo ważny temat, który jest mottem tego dnia: „Piękno jest w każdym z nas”. Zachęcamy, żeby troszeczkę zmienić swoje myślenie powierzchownego patrzenia na człowieka. Zatrzymać się na chwilę i starać się wniknąć w głębie każdego z nas – dodaje Agnieszka Król-Stępień.

W tej chwili w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szklarach Górnych jest stu podopiecznych. Placówka kształci na wszystkich etapach edukacji, od podstawówki po szkołę ponadpodstawową.


POWIĄZANE ARTYKUŁY