Bili i znęcali się nad rodziną – trzech oprawców zatrzymanych

2652

Nie ma zgody i pobłażania dla osób, które stosują przemoc wobec swoich najbliższych – podkreślają lubińscy policjanci. Przekonali się o tym trzej mieszkańcy powiatu lubińskiego, którzy zostali zatrzymani za znęcanie – fizyczne i psychiczne – nad swoimi najbliższymi: babcią, matką, siostrą, a także partnerkami. Wszyscy trafili do aresztu, gdzie będą oczekiwać na karę, którą orzeknie sąd.

Lubińscy policjanci w ostatnich dniach interweniowali w trzech rodzinach, gdzie przez dłuższy czas rozgrywały się ludzkie dramaty. Mundurowi musieli izolować podejrzanych o stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej.

Zebrane przez śledczych materiały pozwoliły na przedstawienie wszystkim podejrzanym zarzutu znęcania się psychicznego i fizycznego nad swoimi najbliższymi.

26-letni lubinianin podejrzany jest o stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej wobec babci, matki i siostry; 28-letni lubinianin za znęcanie się nad swoją partnerką; 46-letni lubinianin znęcał się nad swoją konkubiną.

– Na wniosek prokuratura, sąd zastosował wobec 28-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres dwóch miesięcy, a wobec 26-letniego lubinianina tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące. Natomiast wobec 46–latka prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji połączonego z zakazem zbliżania się do pokrzywdzonej i zakazem kontaktowania się z nią, a także zakazem zbliżania się do miejsca ich zamieszkania oraz nakazem opuszczenia lokalu mieszkalnego, w którym mężczyzna przebywał razem z partnerką – informuje asp. sztab. Sylwia Serafin, oficer prasowy KPP Lubin.

Za przestępstwo znęcania się nad osobą najbliższą grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Aspirant sztabowy Serafin przypomina, że przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym przez prawo. Każdy, kto wie, że osobie z jej otoczenia dzieje się krzywda powinien stanowczo reagować i powiadomić odpowiednie instytucje. Skutecznym narzędziem ochrony osób doznających przemocy jest procedura „Niebieskie Karty”. Jeśli zachodzi podejrzenie, że osoba jest dotknięta przemocą, przedstawiciel jednej z pięciu służb: oświaty, służby zdrowia, policji, pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, wszczyna procedurę „Niebieskie Karty”. To skoordynowany system pomocy dla osób, które doznają przemocy domowej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY