Z biało-czerwonym szalikiem, koszulką, opaską, kotylionem, a nawet parasolem pojawili się dziś na rynku lubinianie, by wziąć udział w akcji organizowanej przez tutejszy powiat. Z okazji Dnia Flagi rozdano tu ponad 100 flag Polski, do tego chorągiewki i wiatraczki w barwach narodowych.
– Zależy nam na tym, by jak najwięcej mieszkańców pamiętało tę datę i by jak najwięcej biało-czerwonych flag zawisło na blokach, domkach, budynkach w powiecie lubińskim – mówi Jadwiga Musiał, przewodnicząca rady powiatu lubińskiego, która wraz z harcerzami i radnymi Dominiką Chomont-Parzyńską oraz Anną Słowikowską rozdawała dziś o godz. 15 flagi na rynku.
By otrzymać flagę Polski, trzeba było mieć ze sobą jakiś patriotyczny symbol lub coś biało-czerwonego. Akcją zainteresowało się całkiem sporo osób, szczególnie starszych.
– Chętnie skorzystałem z okazji. Myślę, że to dobra akcja. Flaga, którą otrzymałem, jeszcze dziś zawiśnie na moim domu – mówi Tadeusz Dąbrowski.
– Powieszę ją na balkonie. Co roku mówiliśmy, że trzeba kupić flagę, ale jakoś się nie składało. Gdy dowiedziałam się o tej akcji, postanowiłam wziąć w niej udział – dodaje pani Barbara, która by zdążyć, przyjechała na lubiński rynek rowerem.
Przygotowane przez powiat flagi, chorągiewki oraz wiatraczki rozeszły się bardzo szybko.
Powiat lubiński od kilku lat stara się przypominać mieszkańcom powiatu lubińskiego o święcie obchodzonym 2 maja. Zanim wybuchła pandemia, co roku na lubińskim rynku organizowany był happening i tworzona żywa flaga.
– Jeśli będą sprzyjające warunki, to na pewno w przyszłym roku do tego wrócimy – przyznaje przewodnicząca rady powiatu lubińskiego.
Warto wiedzieć, że Dzień Flagi to jedno z najmłodszych państwowych świąt. Obchodzone jest w Polsce od 2004 roku, zawsze 2 maja, między świętami państwowymi 1 i 3 maja. To także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Jednak ze względu na to, że przypada między dwoma świętami, które ustawowo się wolne od pracy, wielu Polaków bierze na ten dzień urlop.
Dlaczego na Dzień Flagi wybrano akurat 2 maja? Powody są dwa. Tego właśnie dnia w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie. Natomiast w czasach PRL-u w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w zniesione przez władze komunistyczne Święto Konstytucji 3 Maja.
Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również m.in. w Stanach Zjednoczonych, Finlandii czy na Ukrainie.
Fot. BM