Bezpieczny region

25

POWIAT. Na dzisiejszym spotkaniu komisji bezpieczeństwa i porządku, podsumowane zostały działania za rok 2011 oraz przedstawiono plany na rok bieżący. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele komendy powiatowej państwowej straży pożarnej, powiatowego urzędu pracy, komendy powiatowej policji, powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, straży miejskiej, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego oraz powiatowy inspektor weterynarii.

Zgodnie z przedstawionymi danymi, na terenie powiatu w roku ubiegłym znacznie spadła liczba kradzieży z włamaniem, nietrzeźwych kierowców, oszustw gospodarczych czy fałszerstw kryminalnych. Wzrosła natomiast liczba kradzieży samochodów, uszkodzeń mienia i ciała, rozbojów czy paserstwa.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie, dokonując analizy zagrożeń, oznaczyła obszar powiatu lubińskiego jako obszar o dużym zagrożeniu. Wynika to z kryteriów, jakie zostały wykorzystane do analizy np. liczba mieszkańców, rodzaj zabudowy, natężenie ruchu drogowego czy chociażby przejeżdżający przez powiat transport materiałów niebezpiecznych.

Jeśli chodzi o bezrobocie, to liczba bezrobotnych w roku ubiegłym w porównaniu do 2010 spadła. W 2011 powiat lubiński plasował się na trzecim lub czwartym miejscu w województwie wśród powiatów o najniższej stopie bezrobocia. Utrzymującą się cechą lokalnego bezrobocia był niski poziom wykształcenia – prawie 50 procent osób zarejestrowanych nie posiadało wykształcenia średniego.

W roku poprzednim odnotowano większą ilość zachorowań na salmonellozy oraz na różyczkę. Jak wynika z raportu, powodem wzrostu zachorowań na salmonellozy jest brak przestrzegania podstawowych zasad higieny – mycie rąk i żywności. Powodem zachorowań na różyczkę z kolei był brak szczepień.

Ogólne podsumowanie roku 2011 wskazuje na właściwe działania wszystkich jednostek, dążące do ciągłego podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w powiecie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY