Bezpieczni podczas urlopu

82

Wakacje to czas, kiedy można wyjechać i oderwać się na chwilę od codziennych obowiązków. Zdarza się jednak, że zapominamy o ryzyku, jakie niesie za sobą podróż. O czym warto pamiętać, przypominają policjanci oraz organizacje pozarządowe i rządowe.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

„Przed wakacjami – co warto wiedzieć?” to akcja zainicjowana przez instytucje państwowe, do której włączyła się policja. Program ma na celu uczulić Polaków na zagrożenia, jakie niesie za sobą letni wypoczynek poza miejscem zamieszkania. Pozostawiony pusty dom czy mieszkanie to gratka dla złodziei. Wczasowicze też mogą napotkać problemy, a nawet stanąć w obliczu niebezpieczeństwa, jak niesprawny autokar lub nieodpowiedzialny kierowca, kradzież tożsamości poprzez wykorzystanie cudzego dokumentu, niebezpieczeństwo nad wodą czy nawet handel ludźmi.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Przed wyjazdem za granicę należy znać adresy i numery telefonów polskiej ambasady i konsulatu w kraju, który jest celem podróży. Po pomoc można zgłaszać się również na policję. Jeżeli jedziemy do pracy, ważne jest, aby skorzystać ze sprawdzonych baz ofert pracy, jak EURES (Europejskie Służby Zatrudnienia) czy KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia).

Bezpieczne wakacje to też sprawdzony środek transportu. Organizatorzy czy rodzice mogą zgłosić wcześniej prośbę o sprawdzenie stanu technicznego środka transportu, którym dzieci wyjadą na kolonie lub obozy letnie. Kontrolowanie przez policję oraz Inspekcję Transportu Drogowego autokarów przewożących pasażerów stało się już powszechnym zwyczajem. Ponadto przed wyjazdem należy sprawdzić, kto jest organizatorem wycieczki i czy posiada właściwe kwalifikacje oraz pozytywną opinię (np. na jednym z forum w internecie).

Przed wyjazdem trzeba upewnić się, że nasze mieszkanie jest bezpieczne. Nie ma idealnego sposobu na ochronę mienia. Z pomocą może nam przyjść na przykład zaprzyjaźniony sąsiad. Można również zostawić komplet kluczy zaufanej osobie, aby sprawiała pozory, że jednak ktoś w tym mieszkaniu cały czas jest oraz opróżniała skrzynkę na listy. Ważne, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Należy trzymać dokumenty tożsamości zawsze w bezpiecznym miejscu tak, by nie stały się obiektem zainteresowania kieszonkowca. Złodziej może wykorzystać cudzy dowód osobisty do różnych celów, np. wyłudzenie kredytu czy podpisania umowy na konto poszkodowanego. Jeśli okaże się, że dowód zaginął, trzeba jak najszybciej zgłosić ten fakt do dowolnego oddziału banku. Dobrze też założyć konto w BIK z funkcją zastrzegania dokumentu, dzięki temu, za pomocą smartfona, bądź tabletu będzie można natychmiast interweniować.

Kolejną sprawą jest bezpieczeństwo nad wodą. Należy przestrzegać pewnych zasad, które sprawią, że pobyt na urlopie zakończy się szczęśliwie. Przede wszystkim nie powinno się korzystać z dzikich kąpielisk, ani wchodzić do wody po alkoholu. A pozostawione na plaży rzeczy, mogą być pokusą dla złodziei.


POWIĄZANE ARTYKUŁY