Bez certyfikatu nie robimy zdjęć w kościele

17

Osoby, które zamierzają fotografować lub filmować chrzty, komunie, śluby czy bierzmowania – muszą mieć odpowiedni certyfikat. Nie każdy ma świadomość, że brak zaświadczenia z diecezji może oznaczać kłopoty. Każdy ksiądz katolicki, w zarządzanych przez siebie świątyniach, ma bowiem prawo zabronić nieprzeszkolonym filmowcom uwieczniać podniosłe chwile.

Legnicka diecezja, do której należy również Lubin, szkolenia dla fotografów i filmowców organizuje już od dziewięciu lat. Odbywają się tylko raz w roku. Najbliższe odbędzie się już 12 marca. Zgłoszenia przyjmowane są do 8 marca. Koszt czterogodzinnego kursu wynosi 100 zł.

– Konieczność organizowania takich kursów wynika z praktyki życiowej – przyznaje ks. Waldemar Wesołowski, rzecznik prasowy diecezji legnickiej. – Wiadomo, że fotografami i kamerzystami są osoby niekoniecznie wierzące czy praktykujące, a że wykonują swoją pracę w przestrzeni sakralnej, a zwłaszcza podczas czynności liturgicznych, muszą poznać specyfikę miejsca i sytuacji. A przede wszystkim to uszanować – dodaje duchowny.

Zawodowcy przyznają, że większość z nich ukończyła diecezjalny kurs. W obowiązkowych szkoleniach nie widzą najmniejszego problemu. Są jednak poirytowani, kiedy takich pozwoleń księża nie wymagają np. od cioć i dziadków państwa młodych, którzy przesłaniają im kadr swymi telefonami komórkowymi.

– Pacyfikacja takich osób nie sprawia żadnego problemu – żartuje rzecznik prasowy diecezji legnickiej. – I ten kurs to jest także ukłon w stronę zawodowych fotografów czy operatorów, by nikt w kościele nie przeszkadzał im w pracy zarobkowej – dodaje ks. Waldemar Wesołowski.

Uczestnicy kursu, po zakończeniu szkolenia, otrzymają pięcioletnie upoważnienie Legnickiej Kurii Biskupiej do filmowania i fotografowania uroczystości kościelnych na terenie całego kraju. Brak certyfikatu jest jednoznaczny z niemożliwością uwieczniania czegokolwiek w budynkach sakralnych.

Po raz pierwszy o konieczności prowadzenia szkoleń Kościół katolicki wypowiedział się już w 1994 roku. Wtedy to zostały opublikowane „Wskazania Komisji Episkopatu Polski ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego dotyczące fotografowania i filmowania podczas celebracji liturgii”. Ten dokument zwraca uwagę, że zawodowi fotografowie i operatorzy sprzętu audiowizualnego, którzy zamierzają wykonywać swoje czynności podczas celebracji liturgii, są zobowiązani uprzednio ukończyć specjalny kurs i otrzymać pisemne upoważnienie miejscowej władzy duchownej.

Poniżej materiał filmowy: youtu.be/Th7PE-i0BC0


POWIĄZANE ARTYKUŁY