Będzie nowy szpital, a obok niego nowa stacja pogotowia

6941

Obok szpitala psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w Lubinie stanie też nowa stacja Pogotowia Ratunkowego. Dziś w tej sprawie w naszym mieście gościli przedstawiciele zarządu województwa dolnośląskiego.

Przyszły szpital Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży wybudowany zostanie na terenach po dawnym ośrodku Ligi Obrony Kraju. Do realizacji obu inwestycji konieczne było wymienienie się parcelami przez gminę Lubin i województwo. Podpisany dziś akt notarialny uporządkował kwestię własności gruntów tak, że możliwe stanie się wybudowanie dwóch sąsiadujących ze sobą placówek.

Przyszły szpital będzie przeznaczony dla pacjentów wymagających leczenia w trybie zamkniętym. Cały ośrodek ma zapewnić kompleksowe wsparcie – od poradnictwa, przez szpital dzienny po opiekę opiekę całodobową.

– Dajemy sobie na to dwa lata, bo tyle czasu potrzeba na zaprojektowanie i wybudowanie takiej placówki. Przewidujemy 39 miejsc na oddziale dla dzieci i 29 na oddziale młodzieżowym – zapowiada Tomasz Jeger, prezes DCZPDM.

– Idea powstania Centrum narodziła się dwa lata temu i przez ten czas ani razu nie spotkała się z żadnym oporem czy negatywnym odbiorem. Powstanie szpitala będzie zakończeniem tego projektu na etapie inwestycyjnym, ale tak naprawdę będzie to początek walki z chorobami psychicznymi dzieci i młodzieży, powodowanymi przez zmiany cywilizacyjne – mówi prezydent Lubina Robert Raczyński. – Pomagamy rodzinom w rozwiązaniu problemów, częstokroć powstałych nie z ich winy i często wymagających już specjalistycznej interwencji specjalistów. Świat się gwałtownie zmienia i teraz, w czasie epidemii, widzimy, że te zmiany są naprawdę głębokie – podkreśla.

– Na pewno ponadroczny okres zamknięcia szkół nie wpłynie dobrze na psychikę młodego pokolenia. Mam nadzieję, że rząd szybko podejmie decyzję o otwarciu szkół, natomiast tego typu ośrodki będą miały dużo pracy przed sobą – dodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego. – Zamiana działek między województwem a gminą miejską Lubin pozwoli zacząć już projektowanie szpitala. Podniesie się też standard obsługi pogotowia ratunkowego na obszarze powiatu lubińskiego.

Budowa nowej stacji pogotowia ratunkowego będzie kosztować ponad 5 mln zł. W dwupiętrowym budynku znajdzie się siedem dwuosobowych pokoi dla ratowników, pokój dla dyżurującego lekarza, pomieszczenia socjalne i sala szkoleniowa. Powstanie też nowy garaż i warsztat serwisowy dla karetek.

– W ciągu roku ta budowa ma zostać zakończona. Warunki, w jakich pracują ratownicy, są niezwykle ważne. Do tej pory na wsparcie dolnośląskiej służby zdrowia w czasie walki z pandemią jako województwo przekazaliśmy znacznie ponad sto tysięcy złotych. Te pieniądze trafiły nie tylko do szpitali wojewódzkich, ale również do szpitala klinicznego i szpitali powiatowych. Pomoc otrzymały też Domy Pomocy Społecznej – wylicza Cezary Przybylski, marszałek województwa. – Chciałbym podziękować panu prezydentowi z tę inicjatywę, bo dzięki niej mamy załatwione dwie sprawy: z jednej strony tak potrzebną opiekę dla dzieci i młodzieży z Dolnego Śląska, z drugiej – stworzenie naszym ratownikom medycznym warunków pracy na miarę XXI wieku. Ten projekt pokazuje też, ile dobrego dla mieszkańców może przynieść współpraca między samorządami – dodaje.

– Od samego początku wspieramy ważną inicjatywę Lubina, jaką jest budowa centrum psychiatrycznego dzieci i młodzieży – potwierdza wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. –Działania te wpisują się w naszą politykę wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Przy okazji stworzymy również lepsze warunki do funkcjonowania Pogotowia Ratunkowego. Projekt nowej stacji został przedyskutowany i uzgodniony z pracownikami, czyli tymi, którzy korzystają z niej na co dzień – zaznacza.

W tej chwili DCZPDM działa w budynku przy ul. Konopnickiej 5. W ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia zapewnia pomoc w ramach poradni psychologicznej. Ze środków miasta finansowana jest natomiast opieka w ramach poradni zdrowia psychicznego, gdzie pracuje lekarz psychiatra, oraz poradni terapii uzależnień. Placówka jest też w pełni przygotowana do otwarcia szpitalnego oddziału psychiatrycznego, działającego w trybie dziennym. Z jego uruchomieniem czeka wciąż na rozpisanie konkursu przez NFZ.

grafika: materiały prasowe


POWIĄZANE ARTYKUŁY