Barbórka z fajerwerkami

30

Zaczyna świętować brać górnicza. Już w najbliższy poniedziałek, 3 grudnia, centralne uroczystości barbórkowe rozpocznie akademia, podczas której wręczone zostaną odznaczenia państwowe i górnicze. Tego samego dnia odbędzie się tradycyjny pochód Lisa Majora i skok przez skórę.

Najpierw, w sali im. Jana Wyżykowskiego – odkrywcy Polskiej Miedzi, o godzinie 14.30 rozpocznie się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych, honorowych szpad górniczych i jubileuszowych wyróżnień. W tym roku szpady górnicze, kordziki i inne odznaczenia górnicze otrzyma 110 osób. Wyróżnienie honorową odznaką „Zasłużony dla KGHM Polska Miedź SA” otrzyma m.in. kpt. Tomasz Cichocki, który pod patronatem miedziowej spółki, opłynął samotnie świat.

W dalszej części uroczystości, o godz. 16, spod głównej siedziby KGHM wyruszy pochód, któremu będzie przewodniczył – jadąc na koniu w pięknym stroju – Lis Major Jan Dusza. Trasa pochodu tradycyjnie będzie wiodła przez ul. Marii Skłodowskiej-Curie do parkingu przy ul. Niepodległości, pod tzw. jamniki.

Pochód zakończy ceremonia skoku przez skórę, po którym adepci dostąpią zaszczytu poznania tajników górniczego rzemiosła. Następnie odbędzie się pasowanie gwarków na górników, według starej górniczej tradycji.

Po pasowaniu – zarówno uczestnicy ceremonii, jak i jej obserwatorzy – zostaną poczęstowani górniczym kuflem piwa. Dodatkową atrakcją, tak jak w latach ubiegłych, będzie pokaz sztucznych ogni. Zaproszeni goście natomiast będą uczestniczyć w centralnej karczmie piwnej w Głogowie i babskim combrze w Legnicy.

We wtorek zaś, dzień świętej Barbary rozpocznie się bardzo wcześnie, bo już o godz. 6 w Lubinie, Polkowicach, jak i w Głogowie. Wtedy to orkiestry dęte rozpoczną tradycyjną pobudkę górniczą.

Następnie, w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego, o godz. 9, odprawiona zostanie eucharystia w intencji górników oraz ich rodzin. Nieco później – o godz. 13 w parku im. Jana Wyżykowskiego i zarazem pod jego pomnikiem, rozpocznie się składanie wiązanek kwiatów m.in. przez przedstawicieli kopalń i hut, instytucji samorządowych, związków zawodowych oraz młodzież ze szkół, których patronem jest odkrywca Polskiej Miedzi. Wieńce zostaną też złożone przy Obelisku im. Tadeusza Zastawnika na placu za dworcem PKS. To dwie bardzo ważne postaci dla Zagłębia Miedziowego. Jan Wyżykowski to odkrywca polskiej miedzi. W 1957 roku odkrył rudę miedzi w Sieroszowicach. Natomiast Tadeusz Zastawnik był przez trzynaście lat dyrektorem naczelnym Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi.


POWIĄZANE ARTYKUŁY