Badania prenatalne na razie w 14 miejscach, w tym w Lubinie

851

Temat badań prenatalnych bardzo zainteresował nasze Czytelniczki. Obecnie wszystkie kobiety w ciąży, niezależnie ile mają lat, mogą przeprowadzić bezpłatną diagnostyką w ramach programu finansowanego przez NFZ. Na Dolnym Śląsku takie badania na NFZ można zrobić tylko w 14 punktach, w naszym regionie w jednym: w Feminie przy ul. Kilińskiego w Lubinie! Jednak NFZ chciałby, żeby takich miejsc było więcej i czeka na zgłoszenia chętnych podmiotów leczniczych.

Fot. MART PRODUCTION/Pexels

W ubiegłym roku z badań prenatalnych finansowanych przez NFZ skorzystało 7 tys. Dolnoślązaczek. Zniesienie ograniczeń wiekowych, sprawiło, że od teraz te badania dostępne są dla wszystkich kobiet w ciąży.

Co ma zrobić kobieta, która chce wykonać te badania? Najpierw musi się udać do lekarza, który prowadzi jej ciążę. To on wystawi skierowanie na badania prenatalne w ramach programu NFZ. Takie skierowanie musi zawierać informację, który to tydzień ciąży.

Fot. MART PRODUCTION/Pexels

Refundowane przez NFZ w ramach programu badań prenatalnych badania prenatalne można wykonać tylko raz!

Program przewiduje: USG płodu (pomiędzy 11–14 i 18–22 tygodniem ciąży) i badania biochemiczne wykonywane w zależności od wieku ciąży: PAPP-A, free-β -hCG, AFP, estriol.

W przypadku konieczności przeprowadzenia pogłębionej diagnostyki kobieta: uzyska poradę genetyczną, wykona badania cytogenetyczne i otrzyma skierowanie na pobranie materiału do badań genetycznych w drodze amniopunkcji, biopsji trofoblastu lub kordocentezy pod kontrolą USG (po wyrażeniu zgody na ich wykonanie).

Listę jednostek, które wykonują badania prenatalne w ramach NFZ można znaleźć na stronie internetowej TUTAJ. Na Dolnym Śląsku jest ich na razie w sumie 14. Większość we Wrocławiu, ale i w Jeleniej Górze, Oleśnicy, Kłodzku, Wałbrzychu czy Świdnicy. Jest i jedna jednostka w Lubinie. To Centrum Zdrowia Kobiet Femina przy ul. Kilińskiego 27.

Femina w założeniu ma obsługiwać kobiety nie tylko z naszego miasta, ale i sąsiedniej Legnicy, Głogowa, Polkowic, Złotoryi czy Góry. Jednak kobieta w ciąży, która chce wykonać badania prenatalne może wybrać dowolny ośrodek włączony do programu – nie musi być to najbliższy ośrodek jej miejsca zamieszkania, więc lubinianki równie dobrze mogą wybrać się do Wrocławia.

Fot. MART PRODUCTION/Pexels

Dolnośląski NFZ ma jednak nadzieję, że lista punktów wykonujących badania prenatalne w ramach programu profilaktycznego, jeszcze się rozszerzy.

– Obecnie Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ prowadzi dwa postępowania konkursowe uzupełniające – przyznaje Joanna Małaszkiewicz z zespołu komunikacji społecznej i promocji dolnośląskiego oddziału NFZ. – Planowane jest zawarcie dodatkowych umów na: cztery miejsca udzielania świadczeń w grupie powiatów regionu wrocławskiego, gdzie umowy obowiązywać będą od 1 lipca 2024 r. (rozstrzygniecie postępowania planowane jest na 28.06.2024 r.), jedno miejsce udzielania świadczeń w grupie powiatów regionu wałbrzyskiego, gdzie planowana data rozpoczęcia obowiązywania umowy to 1 sierpnia 2024 r. (rozstrzygnięcie postępowania nastąpi 19.07.2024 r.) – informuje, przyznając: – Chcielibyśmy, żeby liczba miejsc, w których kobiety mogą wykonać badania prenatalne była jeszcze większa, dlatego jeśli zgłoszą się podmioty lecznicze gotowe do realizacji tych świadczeń, to bez wątpienia będziemy zainteresowani ich zakontraktowaniem.

Bezpłatne badania prenatalne dla każdej kobiety w ciąży


POWIĄZANE ARTYKUŁY