Temat badań prenatalnych bardzo zainteresował nasze Czytelniczki. Obecnie wszystkie kobiety w ciąży, niezależnie ile mają lat, mogą przeprowadzić bezpłatną diagnostyką w ramach programu finansowanego przez NFZ. Na Dolnym Śląsku takie badania na NFZ można zrobić tylko w 14 punktach, w naszym regionie w jednym: w Feminie przy ul. Kilińskiego w Lubinie! Jednak NFZ chciałby, żeby takich miejsc było więcej i czeka na zgłoszenia chętnych podmiotów leczniczych.
W ubiegłym roku z badań prenatalnych finansowanych przez NFZ skorzystało 7 tys. Dolnoślązaczek. Zniesienie ograniczeń wiekowych, sprawiło, że od teraz te badania dostępne są dla wszystkich kobiet w ciąży.
Co ma zrobić kobieta, która chce wykonać te badania? Najpierw musi się udać do lekarza, który prowadzi jej ciążę. To on wystawi skierowanie na badania prenatalne w ramach programu NFZ. Takie skierowanie musi zawierać informację, który to tydzień ciąży.
Refundowane przez NFZ w ramach programu badań prenatalnych badania prenatalne można wykonać tylko raz!
Program przewiduje: USG płodu (pomiędzy 11–14 i 18–22 tygodniem ciąży) i badania biochemiczne wykonywane w zależności od wieku ciąży: PAPP-A, free-β -hCG, AFP, estriol.
W przypadku konieczności przeprowadzenia pogłębionej diagnostyki kobieta: uzyska poradę genetyczną, wykona badania cytogenetyczne i otrzyma skierowanie na pobranie materiału do badań genetycznych w drodze amniopunkcji, biopsji trofoblastu lub kordocentezy pod kontrolą USG (po wyrażeniu zgody na ich wykonanie).
Listę jednostek, które wykonują badania prenatalne w ramach NFZ można znaleźć na stronie internetowej TUTAJ. Na Dolnym Śląsku jest ich na razie w sumie 14. Większość we Wrocławiu, ale i w Jeleniej Górze, Oleśnicy, Kłodzku, Wałbrzychu czy Świdnicy. Jest i jedna jednostka w Lubinie. To Centrum Zdrowia Kobiet Femina przy ul. Kilińskiego 27.
Femina w założeniu ma obsługiwać kobiety nie tylko z naszego miasta, ale i sąsiedniej Legnicy, Głogowa, Polkowic, Złotoryi czy Góry. Jednak kobieta w ciąży, która chce wykonać badania prenatalne może wybrać dowolny ośrodek włączony do programu – nie musi być to najbliższy ośrodek jej miejsca zamieszkania, więc lubinianki równie dobrze mogą wybrać się do Wrocławia.
Dolnośląski NFZ ma jednak nadzieję, że lista punktów wykonujących badania prenatalne w ramach programu profilaktycznego, jeszcze się rozszerzy.
– Obecnie Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ prowadzi dwa postępowania konkursowe uzupełniające – przyznaje Joanna Małaszkiewicz z zespołu komunikacji społecznej i promocji dolnośląskiego oddziału NFZ. – Planowane jest zawarcie dodatkowych umów na: cztery miejsca udzielania świadczeń w grupie powiatów regionu wrocławskiego, gdzie umowy obowiązywać będą od 1 lipca 2024 r. (rozstrzygniecie postępowania planowane jest na 28.06.2024 r.), jedno miejsce udzielania świadczeń w grupie powiatów regionu wałbrzyskiego, gdzie planowana data rozpoczęcia obowiązywania umowy to 1 sierpnia 2024 r. (rozstrzygnięcie postępowania nastąpi 19.07.2024 r.) – informuje, przyznając: – Chcielibyśmy, żeby liczba miejsc, w których kobiety mogą wykonać badania prenatalne była jeszcze większa, dlatego jeśli zgłoszą się podmioty lecznicze gotowe do realizacji tych świadczeń, to bez wątpienia będziemy zainteresowani ich zakontraktowaniem.