Aż dziewięciu kierowców po alkoholu i narkotykach!

2617

Piłeś? Nie jedź! – kierowcy coraz częściej zdają się zapominać o tej ponadczasowej zasadzie. Podczas ostatniej policyjnej akcji pod kątem wyeliminowania pijanych lub odurzonych kierowców, zatrzymano aż dziewięć osób.

Fot. Pixabay

Wśród zatrzymanych nietrzeźwych prym wiodą 41-letni motorowerzysta, który miał prawie promil alkoholu w swoim organizmie, a także rowerzysta, który jadąc jednośladem z uwagi na upojenie alkoholowe, stracił równowagę i przewrócił się. – Skutkiem tego zdarzenia był uraz głowy. Nieodpowiedzialnego 69-latka pogotowie ratunkowe zabrało do szpitala – informuje asp. sztab. Sylwia Serafin, oficer prasowy KPP Lubin. – Mundurowi wyeliminowali z drogi także tych kierujących, którzy byli pod wpływem narkotyków. Jeden z nich to 21-latek z Lubina, a drugi to 22-latek z powiatu polkowickiego – dodaje.

Pięciu pozostałych kierujących, którzy zostali zatrzymani do kontroli drogowej, mieli w swoich organizmach poniżej pół promila alkoholu, a więc w świetle prawa będą odpowiadać za popełnione wykroczenie – kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu. – Wśród zatrzymanych był kierowca citroena, który co prawda nie miał przekroczonej dawki alkoholu jak na przestępstwo, ale złamał orzeczony przez Sąd Rejonowy w Lubinie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, za co zgodnie z polskim prawem może mu grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności – przypomina asp. sztab. Serafin.

Wszyscy zatrzymani kierowcy stracili prawo jazdy.

Policjanci zatrzymali prawa jazdy nieodpowiedzialnym kierującym, uniemożliwiając im dalszą jazdę. O ich przyszłości zadecyduje teraz sąd.

Policja przypomina: kodeks karny za jazdę w stanie nietrzeźwości przewiduje karę 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.


POWIĄZANE ARTYKUŁY