Autobusy nadal będą jeździć jak w ferie

1125

Zazwyczaj wiosną zmieniany jest rozkład jazdy lubińskich autobusów. W tym roku jednak będzie inaczej, wszystko przez pandemię koronawirusa.

Od jakiegoś czasu powiatowe autobusy Lubińskich Przewozów Pasażerskich kursują według feryjnego rozkładu jazdy i wygląda na to, że – przynajmniej na razie – tak pozostanie. Ta wersja rozkładu wprowadzona została ze względu na pandemię i rządowe obostrzenia, które sprawiły, że uczniowie nie muszą dojeżdżać do szkół, a część dorosłych do pracy, bo pracują zdalnie.

– Na razie to się nie zmieni – mówi Tomasz Rosik, dyrektor departamentu infrastruktury i transportu w Starostwie Powiatowym w Lubinie. – W związku z wzrastającym zagrożeniem związanym z rozprzestrzenianiem się wirusa Covid-19 i utrzymującej się na bardzo wysokim poziomie liczbie zachorowań w ciągu doby, zdecydowaliśmy się utrzymać dotychczasowe ograniczenia w kursowaniu autobusów komunikacji powiatowej. Od 1 kwietnia 2021 r. autobusy nadal kursować będą według feryjnego rozkładu jazdy – dodaje.

Zazwyczaj wiosną wprowadzana jest sezonowa linia 8 i uruchamiane dodatkowe kursy linii nr 4 do przystanku Lubin Osiek – Działki Pętla. Na razie jednak pasażerowie nie będą mogli skorzystać z tych dodatkowych kursów.

– Aktualny rozkład jazdy ma zapewnić podstawowe potrzeby komunikacyjne, w tym przede wszystkim zabezpieczyć podstawowe potrzeby komunikacyjne m.in. dojazd i powrót do oraz z zakładów pracy mieszkańcom powiatu lubińskiego – dodaje Rosik, zauważając, że aktualnie ze względu na szerzącą się pandemię rząd polski apeluje do Polaków i zaleca ograniczenie w przemieszczaniu się do niezbędnego minimum.

– Jednocześnie chciałbym poinformować, że ten rok jest prawdopodobnie ostatnim, kiedy to komunikacja na części ulicy Spacerowej będzie się odbywała sezonowo. Z chwilą zakończenia przebudowy ulicy Kusocińskiego planujemy zmianę rozkładu jazdy autobusów polegającą na skierowaniu jednej z linii obsługujących Małomice właśnie przez Kusocińskiego i Spacerową w kierunku Centrum i Ustronia – mówi dyrektor departamentu infrastruktury i transportu.

Przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Lubinie zapewnia, że gdy tylko sytuacja pandemiczna w kraju się poprawi, rozkład jazdy autobusów zostanie zmieniony.