Atakują czereśnię, śliwę i marchew

23

Czereśnie zaatakowane zostały przez nasionnice trześniówki. Wylot much rozpoczyna się zazwyczaj w końcu maja lub na początku czerwca i trwa do połowy lipca.

Samice składają jaja w miękiszu owoców, najczęściej w okolicy szypułki najpierw na owocach odmian wcześnie dojrzewających, a następnie na odmianach późniejszych. Owad dorosły, to mucha o długości ok. 5 mm z charakterystyczną żółtą tarczką na tułowiu oraz przezroczystymi skrzydłami z ciemnymi poprzecznymi paskami. Objawy żerowania to tzw. „robaczywienie” owoców, które są na ogół lekko wklęśnięte i miękkie.

Śliwy zaatakowała z kolei owocówka śliwkóweczka. Początek wylotu motyli obserwuje się najczęściej w pierwszej połowie maja, a ich lot trwa do połowy lipca. Zapłodnione samice 2-3 dni po wylocie, przy temperaturze powyżej 12 stopni C rozpoczynają składanie jaj. Okres rozwoju jaj wynosi średnio 8-10 dni. Na 1-2 dni przed wylęgiem gąsienic, przez osłonkę jaja widać czarną główkę gąsienicy (tzw. stadium „czarnej główki” – pomocne przy określaniu terminu zabiegów).

Nie ostała się też marchew. Stwierdzono występowanie II pokolenia połyśnicy marchwianki. Żerowanie larw drugiego pokolenia prowadzi do uszkodzeń korzeni, które łatwo gniją i źle się przechowują. Decyzję o sposobie i terminie zwalczania połyśnicy marchwianki w uprawach marchwi należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji.


POWIĄZANE ARTYKUŁY