Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością – trwa nabór

193

W siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie przy ul. Składowej 3 do 29 lutego można składać dokumenty, by stać się asystentem osobistym osoby z niepełnosprawnością w ramach przyjętego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”. Powiat lubiński po raz kolejny przystąpił do tego projektu.

Wszystkie osoby, które czują potrzebę i chęć niesienia pomocy osobom z niepełnosprawnościami, mogą wziąć udział w naborze kandydatów do świadczenia usług asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami.

Głównym celem programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, których adresatami są:

  1. dzieci do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz

  2. osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:

  • o znacznym stopniu niepełnosprawności albo

  • o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo

  • traktowane na równi z orzeczeniami wyżej wymienionymi, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

KTO MOŻE ZOSTAĆ ASYSTENTEM?

  1. Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem:

  1. posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta; lub

  2. posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu.

  1. Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w punkcie 1b), może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Podmiotem tym może być również osoba fizyczna, (a więc nie tylko osoba prawna, czy jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej), która zleciła udzielanie bezpośredniej pomocy osobie z niepełnosprawnością.

NA CZYM BĘDĄ POLEGAĆ USŁUGI ASYSTENTA?

Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:

  1. wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej,

  2. wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie,

  3. wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania,

  4. wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.

Wszystkie informacje o naborze oraz druki do pobrania znajdują się na stronie internetowej www.pcpr.powiat-lubin.pl w zakładce Rehabilitacja społeczna oraz w Biuletynie Informacji Publicznej PCPR, a także w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Lubinie.

Termin składania dokumentów: do 29 lutego 2024 r.

MIEJSCE SKŁADANIA DOKUMENTÓW: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie, ul. Składowa 3, 59-300 Lubin.

AUTOR: PCPR w Lubinie


POWIĄZANE ARTYKUŁY