Alkohol i narkotyki – dziś więcej policji na drogach

1289

Jeśli ktoś miał mocno zakrapiane święta, dziś lepiej nie wsiadać za kierownicę – od rana lubińscy policjanci, podobnie jak ich koledzy z całego województwa, prowadzą intensywne kontrole w ramach akcji „Alkohol i narkotyki”.

– Akcja ukierunkowana jest na przeprowadzenie kontroli maksymalnej liczby kierowców i zatrzymanie tych, którzy kierują pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Wszystko po to, aby poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszyć liczbę wypadków drogowych, w tym spowodowanych właśnie przez nietrzeźwych bądź odurzonych kierujących – informuje asp. sztab. Krzysztof Pawlik, zastępca oficera prasowego KPP Lubin.

Podczas wzmożonych kontroli mundurowi sprawdzą również, czy kierujący i pasażerowie stosują pasy bezpieczeństwa oraz urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci. Funkcjonariusze skontrolują także stan techniczny pojazdów.

– Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz nakłada świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych. Świadczenie pieniężne może być orzeczone przez sąd nawet do kwoty 60 tysięcy złotych – podkreśla asp. sztab. Pawlik.

Akcja potrwa dziś do godziny 22.00.

Podobne działania, mające na celu poprawę bezpieczeństwa na dolnośląskich drogach, będą systematycznie kontynuowane tak, aby zminimalizować możliwość spotkania podczas jazdy osób, które wsiadły za kierownicę po spożyciu alkoholu bądź podobnie działającego środka.

Jednocześnie, kolejny już raz, policja ponawia apel do wszystkich kierowców o to, aby nigdy nie prowadzili pojazdów po wypiciu choćby najmniejszej ilości alkoholu czy zażyciu zabronionych prawem substancji.


POWIĄZANE ARTYKUŁY