74 lata po zesłaniu

21

10 lutego to dla większości z nas zwykła data, niektórzy obchodzą tego dnia małe lub większe rocznice, inni świętują urodziny, a kolejni jak co dzień udają się do pracy. Jednak 10 lutego 1940 roku dla setek tysięcy ludzi rozpoczął się koszmar.

74 lata temu w godzinach porannych rozpoczęła się pierwsza masowa wywózka Polaków na Sybir do sowieckich łagrów. Podróż odbywała się w przerażających warunkach. Polacy w bydlęcych wagonach jechali tygodniami.

Pierwszy wywóz to około 140 tysięcy ludzi, którzy trafili głównie do obwodów archangielskiego, czelabińskiego, czkałowskiego, irkuckiego, iwanowskiego, nowosybirskiego, omskiego i swierdłowskiego.

Do ciężkiej niewolniczej pracy wywożono całe rodziny: dorosłych, osoby starsze, a także dzieci. Dziś liczbę osób przesiedlonych podczas czterech wielkich deportacji ocenia się na około 2 mln.

W 74. rocznicę deportacji Polaków na Sybir w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ścinawie odbyła się msza w intencji zesłańców Sybiru. Następnie uczestnicy mszy św. wraz z pięcioma pocztami sztandarowymi udali się do parku. Pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze. Na koniec uczczono ofiary minutą ciszy.


POWIĄZANE ARTYKUŁY