70-lecie Szkoły w Chobieni

208

Szkoła w Chobieni będzie obchodziła jubileusz. Od 70 lat placówka kształci, zapewnia opiekę i wspiera rodziców w wychowaniu dzieci i młodzieży.

Uroczyste obchody 70-lecia szkoły będą okazją do ukazania dorobku szkoły, spotkania z uczniami, absolwentami, pracownikami oraz przyjaciółmi szkoły, a będą odbywały się pod hasłem „Ku pamięci i przyszłości”.

Dyrekcja, grono pedagogiczne, pracownicy i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Chobieni zapraszają do udziału w obchodach, które zaplanowano na dwa dni.

12 października o godz. 11, w kościele pw. św. ap. Piotra i Pawła w Chobieni zostanie odprawiona msza św. w intencji wszystkich, których losy były lub są związane z chobieńską szkołą. A o godz. 12 w szkole rozpocznie się uroczysta akademia rocznicowa.

Natomiast 13 października odbędzie się zjazd absolwentów. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11.

Chobienia była początkowo małą osadą rybacką należącą do kolegiaty w Głogowie. Prawa miejskie nadał jej książę Henryk Brodaty w 1238 r. Na przestrzeni lat przekształciła się w miasteczko liczące 1800 mieszkańców. Na początku działały w Chobieni dwie szkoły: katolicka i ewangelicka. Zostały one połączone w jedną i umieszczone w budynku obecnego gimnazjum. Data powstania tego budynku sięga roku 1922. Podczas działań wojennych miejscowość bardzo ucierpiała a wnętrze miasta zostało zrabowane i spalone.

W czasie wojny w budynku szkoły mieścił się szpital wojskowy a sala gimnastyczna stanowiła stajnię dla koni. Ławki i inne urządzenia szkolne zostały wywiezione w 1945 roku przez Armię Radziecką do Legnicy i Lubina.

Pierwsi osadnicy pojawili się w Chobieni w roku 1945, byli to głównie repatrianci ze wschodu. Ludność niemiecka została wysiedlona jesienią 1945 roku. W miarę napływu ludności wzrastała konieczność utworzenia polskiej szkoły. Budynek szkolny był zdewastowany, dlatego szkoła powstała w sali budynku parafialnego. Wyposażenie stanowiło kilka ławek i tablica na stojaku. Funkcję utworzenia szkoły objęła Stefania Akerman – mieszkanka Chobieni, nauczycielka, repatriantka ze Lwowa. 1 marca 1947 odbyło się otwarcie szkoły. Uczęszczało do niej wówczas 79 dzieci, które uczyły się w czterech oddziałach. Nauka odbywała się na dwie zmiany a ogólna liczba dni, w których odbyła się nauka wyniosła 84. W roku szkolnym 1947/1948 wzrosła liczba uczniów do 96 a oddziałów do 5. Nauka odbywała się na trzy zmiany a jedyną nauczycielką była Stefania Akerman. 1 kwietnia 1948 roku do szkoły przybyła kolejna nauczycielka: Genowefa Miłaszewicz, a szkoła przeniosła się do właściwego budynku szkolnego, gdzie przygotowano dwie sale lekcyjne.

Zatem powstanie szkoły w Chobieni datujemy na rok 1947, natomiast ulokowanie jej w obecnym, rozbudowanym już miejscu, miało miejsce w roku 1948.

Przez wszystkie lata przybywało uczniów, absolwentów i pracowników. Szkoła zmieniała nazwy podlegając reformom oświaty, jednak zawsze była i jest, centrum wydarzeń społecznych, kulturalnych i patriotycznych, widoczna i zauważalna nie tylko w środowisku lokalnym. Uczniowie zajmują czołowe lokaty w różnych konkursach i zawodach sportowych a wyniki egzaminów zewnętrznych kształtują się na przewyższają lub kształtują się na poziomie średniej wojewódzkiej.

AUTOR: Joanna Bagińska/Szkoła Podstawowa w Chobieni


POWIĄZANE ARTYKUŁY