622 uczniów dotyka problem eurosieroctwa

15

Wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu lepszej pracy, dzieci pozostawiając w Polsce pod opieką drugiego z rodziców lub dziadków – problem tzw. eurosieroctwa dotyczy też Lubina. Według raportu opublikowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej blisko 6 procent uczniów lubińskich szkół to tzw. eurosieroty.

Dziecko otrzymuje miano eurosieroty, gdy co najmniej jedno z rodziców wyjeżdża za granicę w celach zarobkowych. Skalę tego zjawiska w naszym mieście postanowił zbadać lubiński MOPS. W sumie w badaniach udział wzięło ponad 11 tys. uczniów z 21 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalych, co wykazało, że zjawisko eurosieroctwa dotyka 622 osoby.

– Wystąpiliśmy z ankietami do wszystkich typów szkół. Ankiety wypełniali sami uczniowie oraz wychowawcy klas pomiędzy 7 a 19 rokiem życia, aby zobrazować cały przekrój zjawiska. Badania wykazały, że eurosieroty to 5,6 proc. wszystkich uczniów, z czego najczęściej problem dotyczy dzieci uczących się w szkołach podstawowych – wyjaśnia Halina Kuna z lubińskiego MOPS-u.

Jak wykazały badania problem eurosieroctwa oraz związanych z nim konsekwencji zależy od analizowanego aspektu. Większość euro sierot wychowuje się bez ojca, często jednak wyjeżdża także matka, a w przypadku uczniów szkół podstawowych – w poszukiwaniu pracy emigrują oboje rodzice. Wtedy opieka nad dziećmi spada na dziadków. Badania nie wykazały jednak, aby z dziećmi były jakieś szczególne problemy wychowawcze.

– Tendencje zwyżkowe zaobserwowano jedynie w przypadku nieodrobionych lekcji czy nieusprawiedliwionych nieobecności, tak jakby tym dzieciom brakowało silnej ręki, nie jest to jednak jakieś nagminne zjawisko. Problem pojawia się jednak w przypadku młodzieży w wieku gimnazjalnym. Generalnie im starsze dziecko, tym problemy mają mniejszą skalę, jednak uczniowie gimnazjum są w trudnym okresie dojrzewania i potrzebują opieki obojga rodziców – dodaje Halina Kuna.

Pracownicy MOPS-u zapewniają, że nadal będą monitorować zjawisko. Wśród rodziców, dzieci i młodzieży ma być też przeprowadzona kampania informacyjna, która wskaże jak radzić sobie z problemem euro sieroctwa.

 

MS


POWIĄZANE ARTYKUŁY