Aby osiągnąć cel, krew musi oddać ponad 80 osób. I to jednego dnia! Każdy z dawców jednorazowo może bowiem oddać 450 ml. Krwiodawcy z Klubu Honorowych Dawców Krwi „Kropla Krwi”, działającego przy Zakładach Górniczych Polkowice-Sieroszowice gorąco zapraszają mieszkańców Lubina na szczególną zbiórkę krwi. Jest ona związana z historycznymi wydarzeniami w naszym mieście – Zbrodnią Lubińską. Już w sobotę, 31 sierpnia, odbędzie się akcja „37 litrów krwi na 37. rocznicę Zbrodni Lubińskiej”. A krew będziemy oddawać wyjątkowo blisko miejsca owej zbrodni – na Wzgórzu Zamkowym.
To ważna rocznica dla lubinian. 37 lat temu, podczas pokojowej manifestacji zginęły trzy osoby: Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak. Lubin co roku pamięta i oddaje im hołd.
Uczcijmy osoby, które zginęły i pomóżmy tym, którzy mogą jeszcze żyć – taki cel przyświeca tegorocznej zbiórce.
Klub Honorowych Dawców Krwi „Kropla życia” działający przy ZG Polkowice-Sieroszowice, zaprasza do uczczenia rocznicy Zbrodni Lubińskiej.
– To jednodniowa akcja. Odbędzie się w sobotę 31 sierpnia od godziny 12 do 16. Mamy mało czasu, ale liczymy na pełną mobilizację – uśmiecha się Eligiusz Deluga, prezes HDK „Kropla życia”. – Będzie to zbiórka terenowa, zapraszamy wszystkich na Wzgórze Zamkowe, gdzie będzie około sześciu stanowisk poboru – uściśla prezes.
HDK „Kropa życia” istnieje od 38 lat. Wraz z HDK „Serce Górnika” oraz HDK „Maltański Legion”, „Kropla życia” są najprężniejszymi klubami krwiodawstwa w naszym regionie.
Oprócz zbiórki krwi stawiają także na edukację dzieci i młodzieży.
Równorzędnie z „Kroplą życia”, zbiórkę krwi z okazji 37. rocznicy Zbrodni Lubińskiej będzie prowadzić także HDK „Serce Górnika”.
Zbiórce przyświeca ten sam cel. Obędzie się w tygodniu (od 26 do 30 sierpnia) w punkcie krwiodawstwa przy ul. Bema. Zgłaszać się można w poniedziałek – godz. 7.30-16.30, wtorek, środę, czwartek – godz. 7-10.45 i piątek godz. 7.30-16.30.
Kto może oddać krew:
– masz 18-65 lat i posiadasz dowód osobisty (lub inny dokument ze zdjęciem),
– ważysz powyżej 50 kg,
– nie chorowałeś na żółtaczkę,
– czujesz się zdrowy,
– zapoznasz się z „Informacją o chorobach zakaźnych dla krwiodawców” i wypełnisz kwestionariusz dla krwiodawców,
– jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.
Przed zdaniem krwi zjedz lekkie śniadanie.
Dawcami krwi nie mogą być kobiety: w ciąży, po porodzie lub zakończeniu ciąży w czasie 6 miesięcy, w okresie menstruacji i do trzech dni po jej zakończeniu.
Poniżej rozmowa TV Regionalna.pl z Eligiuszem Delugą, prezesem klubu „Kropla życia”: