35 lat KKSW Lubin – Starty na wielkich turniejach

159

W tym roku Klub Koreańskiej Sztuki Walki obchodzi 35 lat istnienia. Z tej okazji wraz z trenerem Waldemarem Doleckim przygotowaliśmy materiały dotyczące historii występów drużyny na arenie krajowej i międzynarodowej, a także historie ludzi, którzy tworzyli siłę KKSW w Lubinie. Przed państwem moc informacji na temat mistrzostw świata, Starego Kontynentu, a także naszego udziału w tych wyjątkowych imprezach.

Fot. Materiały Waldemara Doleckiego

Pierwszy światowy championat zorganizowano w Montrealu w 1974 roku. Zawody odbywały się nieregularnie, po Kanadzie organizatorem były Stany Zjednoczone, Argentyna i Szkocja. Po raz pierwszy Polacy wystartowali w V Mistrzostwach Świata w Atenach, był to rok 1987. Debiut zakończył się zdobyciem brązowego medalu przez Marię Achremowicz w konkurencji walk do 63kg. Nasza reprezentacja w generalnej klasyfikacji zajęła XX miejsce. Rok później bo w 1988 VI Mistrzostwa zorganizowano w Budapeszcie. Jest to kolejna ważna data w historii Taekwon-do w Polsce. Krzysztof Pajewski zdobył złoty medal w konkurencji walk do 71 kilogramów. Ten pierwszy „Polski” złoty krążek pozwolił na awans naszej reprezentacji w rankingu światowym na XV miejsce.

Od tego momentu Mistrzostwa Świata Seniorów są organizowane co dwa lata. Nasza reprezentacja krok po kroku pięła się w klasyfikacjach generalnych. W 1992 roku po VIII edycji zawodów, które odbyły się w Phenianie w Korei Północnej, zajmowaliśmy V pozycję, X Mistrzostwa w Sankt Petersburgu dały nam II lokatę. Czterokrotnie wygrywaliśmy generalną klasyfikację: Warszawa 2003, Dortmund 2005, Quebec 2007 i Benidorm 2013. Poza podium wypadliśmy w 2017 roku (V pozycja), podczas ostatnich Mistrzostw Świata w Inzell 2019 zajęliśmy II miejsce. Pierwsza edycja Mistrzostw Świata Juniorów miała miejsce dopiero w 1993 roku w Moskwie, od początku rywalizacji w tej grupie wiekowej Polacy zdobywali medale w konkurencjach indywidualnych i drużynowych plasując się wysoko w rankingu drużyn narodowych. Od 2007 roku Mistrzostwa Świata Juniorów i Seniorów odbywają się jako jedna impreza sportowa.

Mistrzostwa starego kontynentu zainaugurowano w 1978 roku w Rotterdamie, już podczas II edycji Mistrzostw w 1980 roku w Londynie, srebrny medal dla Polski zdobyła Halina Urbańska w wadze do 63kg. Po czteroletniej przerwie, w 1984 roku w Budapeszcie pani Halina zdobyła brąz w wadze do 70, a Bogdan Adamowicz stanął na najniższym stopniu podium w wadze plus 80kg. Podczas V mistrzostw Europy w Davos w generalnej klasyfikacji zajęliśmy 4 miejsce (3 złote,7 srebrnych 8 i brązowych medali), w Reading w 1991 roku na drugiej pozycji w generalnej klasyfikacji, a od 1992 roku, czyli VII Mistrzostw Europy w Koszalinie jesteśmy na I miejscu. W 2018 mieliśmy potknięcie podczas XXXIII ME w Mariborze, znaleźliśmy się poza podium, aby wskoczyć na I pozycję w 2019 w Bośni i Hercegowinie. Juniorzy w Europie rywalizują od 1991 roku ME w Wiedniu, nasza reprezentacja startuje od 1992 roku w Terracinie, na tych zawodach najlepszą zawodniczką była nasza Katarzyna Żołędziewska (1 złoty w układach i srebro w walkach do 53kg). Po początkowych problemach z coroczną organizacją Mistrzostw Europy Juniorów, zawody zaczęły odbywać się systematycznie po połączeniu ich z Mistrzostwami Europy Seniorów w 1999 roku.

– Zawodnicy z KKSW Lubin pierwszy start w kategorii juniorskiej w Mistrzostwach Starego Kontynentu zaliczyli jak wcześniej wspomniałem w 1992 roku. W 1993 roku Katarzyna Żołędziewska i Ewa Mościszko reprezentowały Polskę i Lubin na I Mistrzostwach Świata Juniorów w Moskwie. W kategorii seniorskiej debiutem lubińskim był start w 1994 roku pani Katarzyny Żołędziewskiej w Mistrzostwach Europy w Lublinie (złoto w walkach i srebro w technikach specjalnych) oraz Mistrzostwach Świata w Kuala Terengganu (srebro w technikach specjalnych i drużynowe złoto w technikach specjalnych i srebro w walkach) – komentuje Waldemar Dolecki, KKSW Lubin.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY