Zachęcą, żeby wziąć udział w wyborach

211

Do udział w wyborach będą przekonywać uczniowie I LO w Lubinie. Wszystko w ramach ogólnopolskiego projektu Zwolnieni z Teorii. – Nie głosujemy, a potem mamy pretensje do rządzących, nie tędy droga. Prawo do głosowania to przywilej, z którego powinniśmy korzystać – przekonują licealiści z lubińskiego Kopernika.

Małgorzata Pelak

Młodzież wybrała projekt społeczny, który ma uświadomić obywateli, szczególnie tych najmłodszych, dlaczego trzeba brać udział w wyborach.

– Śledziliśmy sondaże. Wynika z nich, że najniższa frekwencja jest wśród młodych wyborców – naszych rówieśników, czyli osób, które dopiero co uzyskały prawa wyborcze oraz seniorów – 65 lat i wzwyż – opowiada Michał Konieczny, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie.

Ich pomysł wziął się z obserwacji środowiska. – Nieraz po wyborach słyszeliśmy, jacy to ludzie są niezadowoleni z panującej władzy. Dziwiło nas, że zabierają głos, chociaż sami nie pofatygowali się do urn. Chcielibyśmy otworzyć oczy ludziom i uświadomić im, że każdy głos się liczy i jest tak samo ważny – mówi Małgorzata Pelak z I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie

Michał Konieczny

Projekt uczniów z I LO wspiera wiceprzewodniczący lubińskiej rady miejskiej Tomasz Górzyński.

– Jako obywatel i radny chętnie wspieram inicjatywy młodych ludzi, a ta jest mi szczególnie bliska. Od kiedy uzyskałem prawo do głosowania, czyli skończyłem 18 lat, nie opuściłem żadnych wyborów czy referendum. To nasz przywilej, z którego powinniśmy korzystać. Szkoda, że młodzi ludzie świadomie z niego rezygnują. Zdaję sobie sprawę, że polityka to nie jest łatwa dyscyplina, ale to od nas zależy przyszłość tego kraju. To nasz głos decyduje. To my będziemy żyli w tym kraju za 5, 10 czy 15 lat – mówi Górzyński. – Przywilej demokracji jest często niedoceniany. To o niego walczyli nasi przodkowie – podsumowuje.

Do swoich rówieśników w ramach projektu licealiści zamierzają dotrzeć za pomocą mediów społecznościowych. Do osób dojrzałych natomiast poprzez media, plakaty i ulotki. Zwolnieni z Teorii to platforma dla studentów i licealistów do tworzenia własnych projektów społecznych. Każdy, kto zrealizuje swój projekt, zostaje finalistą i otrzymuje międzynarodowy certyfikat z zarządzania lub Złote Wilki, czyli nagrody dla najlepszych projektów w Polsce.

Udział w projekcie to dla młodzieży nie tylko szansa na uzyskanie certyfikatu, ale i nauka. Młodzi ludzie szkolą zmysł organizacyjny, pracę w grupie, wytrwałość i zaradność.


POWIĄZANE ARTYKUŁY