W Kościele Katolickim Wielka Sobota to czas oczekiwania na Chrystusa Zmartwychwstałego i żałoby po jego śmierci. Dzisiejszy dzień to także czas święcenia pokarmów, które później znajdą się na wielkanocnym stole. Każdy z nich ma swoją symbolikę i religijne znaczenie. Co powinno się znaleźć w koszyku, który dziś zaniesiemy do kościoła?
Wielka Sobota większości wiernych kojarzy się ze święceniem pokarmów.
– W Polsce mamy ten piękny zwyczaj, który jest praktykowany przez bardzo dużo osób. W tym dniu do kościołów przynoszone są koszyczki, a w nich znajdują się różne artykuły żywnościowe. Ksiądz, święcąc pokarmy, odmawia modlitwę błogosławieństwa – przypomina Mariusz Jeżewicz, dyrektor Liceum Salezjańskiego w Lubinie.
Wszystko, co tradycyjnie święcimy w wielkanocnym koszyczku, znajduje się tam nieprzypadkowo. Jajka są symbolem nowego życia, czyli zmartwychwstania. Chleb z kolei jest przypomnieniem eucharystii. Podczas mszy świętej chleb jest przemieniany w ciało Pana Jezusa. Mięso natomiast jest symbolem baranka ofiarnego.
– Żydzi bowiem w czasie Paschy w świątyni składali ofiary z baranków. W czasie modlitwy błogosławieństwa to wszystko jest przypominane. Potem w wielu domach jest zwyczaj , że śniadanie wielkanocne rozpoczynamy od spożycia tych artykułów poświęconych – dodaje duchowny.
Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w „Grobie Pańskim”. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, czas ciszy i zadumy nad śmiercią Chrystusa. Jutro natomiast chrześcijanie będą radośnie celebrować Jego zmartwychwstanie.