100 milionów przewiezionych pasażerów

1223

Kolejami Dolnośląskimi z roku na rok podróżuje coraz więcej pasażerów. W ciągu 15 lat swojej działalności przewieźli ich już 100 milionów! 100-milionowy szczęśliwiec jechał wczoraj na linii Zgorzelec – Wrocław Główny. Z tej okazji wnętrze pociągu zostało przystrojone, a podróżnym wręczano podwójne vouchery na bilety weekendowe.

– Koleje Dolnośląskie konsekwentnie dążą do poprawy jakości usług. Inwestycje w infrastrukturę, pojazdy oraz szkolenia dla personelu przyniosły oczekiwane rezultaty, co potwierdza odnotowanie już 100 milionów pasażerów. Przewoźnik stawia na rozwój, bezpieczeństwo i wygodę, inwestujemy w nowoczesny tabor i przywracamy do życia zapomniane linie kolejowe. To nasz sposób na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego z Bezpartyjnych Samorządowców.

Zarząd województwa dolnośląskiego podkreśla, że to wyjątkowy przystanek w historii przewoźnika, udowadniający, że transport kolejowy staje się coraz popularniejszy.

– Tak duża liczba pasażerów pokazuje, że moda na kolej trwa, a zainteresowanie kolejowymi podróżami cały czas wzrasta. To jednak nie oznacza, że spoczniemy na laurach. Zarówno zarząd województwa, jak i Koleje Dolnośląskie dokładają wszelkich starań, inwestując w nowoczesny tabor czy rewitalizując następne linie kolejowe, aby pasażerowie mogli swobodnie, bezpiecznie i komfortowo podróżować koleją po Dolnym Śląsku – dodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego z Bezpartyjnych Samorządowców.

Tylko w ubiegłym roku pociągi KD przewiozły na Dolnym Śląsku ponad 16 milionów podróżnych, a priorytetem samorządu województwa dolnośląskiego jest systematyczne rozwijanie oferty kolejowej dla mieszkańców regionu. Na ten cel tylko w tym roku przeznaczonych jest blisko 300 milionów złotych i jest to niemal trzykrotność kwoty przeznaczonej na ten cel jeszcze kilka lat temu.

– Wraz z przewiezieniem 100-milionowego pasażera podkreślamy swoje zaangażowanie w ciągłe doskonalenie usług kolejowych. W ramach umowy z PESĄ do 2024 roku wzmocnimy się o 25 sztuk nowoczesnych, pięcioczłonowych pociągów najnowszej generacji Elf 2, zwiększając tym samym tabor do 88 pojazdów, z czego aż 65 procent będzie elektryczna – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Regionalna spółka aktualnie realizuje kluczową inwestycję na Dolnym Śląsku. KD już w lipcu zakończy budowę własnej hali serwisowej. Dzięki niej przewoźnik znacznie zwiększy samodzielność i możliwości w zakresie naprawy taboru i przeglądów okresowych. Inwestycja realizowana jest przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego kwotą przekraczającą 50 mln zł, a także przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Łączna wartość prowadzonych prac sięga 65 mln zł.

Dolny Śląsk w ostatnich latach mocno stawia na kolej. Samorząd Województwa, przejął od państwa ponad 20 nieczynnych dotychczas linii kolejowych o długości 300 km na terenie całego Dolnego Śląska. Przejęte linie są rewitalizowane, aby przywrócić na nich połączenia pasażerskie.

Źródło: KD, TuWrocław.com

Fot. Jakub Jurek


POWIĄZANE ARTYKUŁY