Tak kiedyś wyglądał Lubin

235

Tym razem pokazujemy dawny ogród różany, budynek, gdzie obecnie mieści się I Liceum Ogólnokształcące oraz panoramę miasta. Zapraszamy do obejrzenia kolejnej odsłony naszego historycznego cyklu.

Wszystkie cztery pocztówki, które dziś publikujemy, pochodzą ze zbiorów W. Wiszniowskiego. Opisy do nich ponownie przygotował Henryk Rusewicz.

 

Ogród różany – Rosengarten

Rosengarten to jeden z pięciu terenów zielonych, składających się na pierścień lubińskich plant.

Dwa słowa wyjaśnienia, wobec jakiego skrawka miasta używano nazwy Rosengarten. Otóż ogród różany to dzisiejszy trójkątny skwerek ograniczony z jednej strony ulicą Bolesława Prusa i Liceum Salezjańskim, z drugiej ulicą św. Jadwigi, a z trzeciej kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Lubin z lotu ptaka

Pocztówka z serii wydawanej przez Aero-Bild-Verlag z Lipska. Ukazuje panoramę miasta z lotu ptaka w kierunku północnym.

I Liceum Ogólnokształcące – Realgymnasium

Budynek dzisiejszego I LO im. Mikołaja Kopernika, który wybudowano w latach 1908-1911 dla potrzeb Realgymnasium. Budynek ten jest najbardziej znany z pocztówek, do których zdjęcia wykonano z góry, z dzwonnicy dużego kościoła. Tym razem widok budynku w ujęciu z lewej strony z poziomu gruntu.

Z budynkiem szkoły jest symbolicznie połączony sześciosegmentową pergolą tzw. dom dyrektora. Nazwa miała bezpośredni związek z miejscem zamieszkiwania aktualnego dyrektora Realgimnasium.

Lubin – panorama miasta od strony zachodniej

Nadawcą pocztówki jest dragon Franciszek Landowski z pierwszego szwadronu (eskadronu) 4. Pułku Dragonów von Bredow (Dragon Regiment 4 Lüben). W treści pozdrawia on swoją siostrę, dziękując za otrzymany list i pocztówkę. Mając na uwadze funkcjonowanie cenzury wojskowej, w kolejnych trzech krótkich zdaniach pisze, że na razie do domu nie przyjdzie.

Z dostępnej i nielicznej korespondencji polskojęzycznej dragonów z Lubina, te zdania można odczytać – „przepustki wstrzymane”. Nasz dragon kończy korespondencję optymistycznie „idzie mi dosyć dobrze” i przesyła braterskie pozdrowienia. Karta dodatkowo jest ostemplowana pieczątką cenzury wojskowej już na szczeblu pułku.

Na pocztówce umieszczono widok miasta od strony zachodniej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY