Tak kiedyś wyglądał Lubin

Tym razem pokazujemy dawny ogród różany, budynek, gdzie obecnie mieści się I Liceum Ogólnokształcące oraz panoramę miasta. Zapraszamy do obejrzenia kolejnej odsłony naszego historycznego cyklu.

Wszystkie cztery pocztówki, które dziś publikujemy, pochodzą ze zbiorów W. Wiszniowskiego. Opisy do nich ponownie przygotował Henryk Rusewicz.

 

Ogród różany – Rosengarten

Rosengarten to jeden z pięciu terenów zielonych, składających się na pierścień lubińskich plant.

Dwa słowa wyjaśnienia, wobec jakiego skrawka miasta używano nazwy Rosengarten. Otóż ogród różany to dzisiejszy trójkątny skwerek ograniczony z jednej strony ulicą Bolesława Prusa i Liceum Salezjańskim, z drugiej ulicą św. Jadwigi, a z trzeciej kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Lubin z lotu ptaka

Pocztówka z serii wydawanej przez Aero-Bild-Verlag z Lipska. Ukazuje panoramę miasta z lotu ptaka w kierunku północnym.

I Liceum Ogólnokształcące – Realgymnasium

Budynek dzisiejszego I LO im. Mikołaja Kopernika, który wybudowano w latach 1908-1911 dla potrzeb Realgymnasium. Budynek ten jest najbardziej znany z pocztówek, do których zdjęcia wykonano z góry, z dzwonnicy dużego kościoła. Tym razem widok budynku w ujęciu z lewej strony z poziomu gruntu.

Z budynkiem szkoły jest symbolicznie połączony sześciosegmentową pergolą tzw. dom dyrektora. Nazwa miała bezpośredni związek z miejscem zamieszkiwania aktualnego dyrektora Realgimnasium.

Lubin – panorama miasta od strony zachodniej

Nadawcą pocztówki jest dragon Franciszek Landowski z pierwszego szwadronu (eskadronu) 4. Pułku Dragonów von Bredow (Dragon Regiment 4 Lüben). W treści pozdrawia on swoją siostrę, dziękując za otrzymany list i pocztówkę. Mając na uwadze funkcjonowanie cenzury wojskowej, w kolejnych trzech krótkich zdaniach pisze, że na razie do domu nie przyjdzie.

Z dostępnej i nielicznej korespondencji polskojęzycznej dragonów z Lubina, te zdania można odczytać – „przepustki wstrzymane”. Nasz dragon kończy korespondencję optymistycznie „idzie mi dosyć dobrze” i przesyła braterskie pozdrowienia. Karta dodatkowo jest ostemplowana pieczątką cenzury wojskowej już na szczeblu pułku.

Na pocztówce umieszczono widok miasta od strony zachodniej.

Udostępnij

  • wykop.pl

Dodaj komentarz

13 komentarzy do "Tak kiedyś wyglądał Lubin"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
na pohybel
Gość
na pohybel
3 miesięcy 1 dzień temu

pierwsza fota potwierdza, że środkiem rynku nie szła droga, więc to co nam wmówiono i teraz zaprezentowano obrysem, jako rekonstrukcja jest ściemą za grubą kase

gość
Gość
gość
3 miesięcy 1 dzień temu

Historia się zmienia, świat także. Ale fajnie zobaczyć, jak to kiedyś wyglądało. teraz Lubin jest nowoczesny, ladny i zadbany. Niemcy ostrzą sobie zęby na te tereny. Gdyby nie dobra zmiana, juz wisiałyby flagi niemieckie także w Lubinie.

Dunia
Gość
Dunia
3 miesięcy 1 dzień temu

A dzisiaj blokowiska, sklepy i wszechobecna, mało inteligentna klasa robotnicza

Rocky
Gość
Rocky
3 miesięcy 1 dzień temu

Taakkk – gdyby nie miedz i jej bohaterowie to nie tylko rynek ale cały Lubin by po germańsku wyglądał a bieda by się na każdym winklu spotykała.Dzisiaj jest perełką nie tylko w regionie i taki nasz Słowiański

Mania
Gość
Mania
3 miesięcy 1 dzień temu

Ciekawy cykl artykułów i zdjęć dot. historii tego miasta.Gratuluje autorowi.

Oldboy
Gość
Oldboy
3 miesięcy 1 dzień temu

Wtedy Lubin wyglądał tak aby już nigdy tak nie wyglądał! idioci opisują jak wtedy było ładnie i szkoda tych poniemieckich ruder smierdzacych nazizmem, jak komu ich brak to resztki zostały, można popatrzeć na cuda estetyki! nie wiem co i kto tu kradnie skoro PO już nie ma w Lubinie, hejterzy opamiętajcie sie

jupiter
Gość
jupiter
3 miesięcy 1 dzień temu

Strasznie zniszczono nasze miasto, najgorsze jest to, że sami Polacy zamiast ratować to co zostało dokonywali dzieła zniszczenia długo po wojnie w miejscu wyburzonych zabudowań stawiali „nowoczesne” 🙂 bloki, ale że zrobiono to w samym rynku to już było kuriozum, bo w innych miastach i miasteczkach chroniono zabudowę centrum, prawdopodobnie, w mniejszych decydowały względy ekonomiczne – brak pieniędzy, a w większych prócz problemów finansowych byli ludzie z wiedzą architektoniczną, którzy potrafili takie budynki obronić.

jendrek
Gość
jendrek
3 miesięcy 2 dni temu

budynek terazniejszego 1 l.o mial na poczatku inne przeznaczenie, lecz to sa tematy o ktorych sie nie mowi a historia jest zacierana

wika
Gość
wika
3 miesięcy 2 dni temu

Do:lubinianin. Ale były helikoptery i samoloty

FCMU
Gość
FCMU
3 miesięcy 2 dni temu

Wtedy był jeszcze rynek.

Józef
Gość
Józef
3 miesięcy 2 dni temu

Wtedy nasze miasto wyglądało piękniej niż teraz.Teraz jest syf smród ubóstwo i złodziejstwo !!!

Anonimowo
Gość
Anonimowo
3 miesięcy 2 dni temu

takie piękne miasto czemu je tak zniszczono

lubinianian
Gość
lubinianian
3 miesięcy 2 dni temu

lubin z lotu ptaka ? przecież w 45 nie było dronów

wpDiscuz