Spotkanie z sołtysami w Osieku

Jak uchronić gospodarstwa przed zakaźnymi chorobami, kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych, dlaczego warto przystąpić do Gminnej Spółki Wodnej, jak korzystać z bezpłatnego systemu ostrzegania i powiadamiania – to główne tematy spotkania wójta i urzędników gminy Lubin z sołtysami.

Tego typu spotkania odbywają się cyklicznie i są okazją do przekazania oraz wymiany najnowszych i najważniejszych informacji z życia gminy. Ale są także źródłem nowych pomysłów, czego doskonałym przykładem jest mobilny system bezpłatnego powiadamiania i ostrzegania mieszkańców gminy Lubin. To właśnie na ostatnim spotkaniu wnioskowano, żeby go udoskonalić i kierować poszczególne informacje do mieszkańców konkretnych miejscowości. Dziś aplikację poszerzono i każdy użytkownik może zaznaczyć sołectwo z którego terenu chce otrzymywać informacje i ostrzeżenia. Sołtysom przekazano ulotki i plakaty informacyjne w tej sprawie.

Sołtysi mieli też okazję porozmawiać i dopytać o wszystkie szczegóły nowego projektu „Fotowoltaika z dofinansowaniem dla mieszkańców Gminy Wiejskiej Lubin”. Przekazywał je Krzysztof Brzozowski, prezes oddziału terenowego Stowarzyszenia „Wolna Przedsiębiorczość” , które koordynuje cały projekt dotacji. Jesteśmy jedną z 14 gmin Dolnego Śląska, których mieszkańcy będą mogli ubiegać się o zwrot 85% nakładów na instalację fotowoltaiczną do produkcji prądu.

W związku z tym, że profilaktyki nigdy nie jest za dużo, sporą część spotkania z sołtysami poświęcono na przypomnienie zasad, których należy przestrzegać w celu ochrony gospodarstw przed wirusami ptasiej grypy i afrykańskiego pomoru świń. – Tych chorób się nie leczy, jeśli dojdzie do zakażenia konieczne będzie wybicie zwierząt. Przysługuje wtedy odszkodowanie, ale tylko wówczas, gdy wszyscy przestrzegają zasad bioasekuracji – ostrzegała Wiesława Bober, Powiatowy Lekarz Weterynarii. Te zasady, opracowane w bardzo czytelny i przejrzysty sposób, są oczywiście dostępne na ulotkach i w urzędzie gminy.

Rozmawiano także o współpracy sołectw z Ośrodkiem Kultury Gminy Lubin oraz o planach i korzyściach z przystąpienia do Gminnej Spółki Wodnej. W tej ostatniej sprawie planowane są kolejne spotkania w sołectwach.

SR/ug.lubin.pl

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
wpDiscuz