Rowerem wzdłuż gazociągu

187

Dwie pieczenie przy jednym ogniu uda się upiec Ścinawie, która zbuduje ścieżkę rowerową wraz rurociągiem gazowym. Obie inwestycje będą przebiegać wzdłuż nieczynnej linii kolejowej, łączącej kiedyś Legnicę ze Ścinawą.

źródło: Wikipedia, autor: MOs810
źródło: Wikipedia, autor: MOs810

Zarząd Województwa Dolnośląskiego przyjął koncepcję Odrzańskiej Drogi Rowerowej, która wyznacza przebieg pięknej krajobrazowo trasy rowerowej o długości prawie 400 km. Proponowana trasa biegnie wzdłuż obu brzegów rzeki Odry w granicach województwa dolnośląskiego, w tym także przez dwie gminy naszego powiatu, Rudną i Ścinawę. 45 km ścieżki wraz z punktami obsługi turystów, które przy niej powstaną, będzie kosztować nasze samorządy ok. 20 mln złotych.

Projekt Odrzańskiej Drogi Rowerowej przewiduje, że będzie można do niej przyłączać także lokalne ścieżki rowerowe. Pomysł doskonale wpisuje się w plany ścinawskiego magistratu, który także stawia na rowery.

– Jesteśmy w trakcie przejmowania fragmentu nieczynnej linii kolejowej, która kiedyś łączyła Ścinawę z Legnicą. Za chwilę staniemy się właścicielem tego pasa nieruchomości na odcinku Prochowice–Ścinawa. Na nasypie, na zlecenie gminy, konsorcjum firm z Wrocławia projektuje już ścieżkę rowerową, na razie tylko w naszej gminie z Wielowsi do Ścinawy. Równolegle projektowany jest gazociąg z Prochowic do naszego miasta – mówi Krystian Kosztyła, burmistrz Ścinawy.

G.EN. Gaz Energia od ponad 10 lat interesuje się ścinawskim rynkiem. Do tej pory nie było jednak wystarczająco wielu odbiorców. Teraz się to zmieniło i gaz w Ścinawie popłynie prawdopodobnie już w 2018 r.

– Jesteśmy po uzgodnieniach z potencjalnym dostawcą, firmą G.EN. Gaz Energia, która swoje sieci dystrybucyjne posiada na terenie Prochowic. Zleciliśmy opracowanie projektu głównego rurociągu łączącego Prochowice ze Ścinawą, z kolei proces projektowania sieci dystrybucyjnej w naszym mieście rozpoczęła już spółka G.EN. Gaz. W pierwszym etapie gaz ma popłynąć do dużych odbiorców, instytucji i przedsiębiorstw, które zadeklarowały na piśmie konkretne zapotrzebowania na to medium. Spotkania w tej sprawie inicjowaliśmy i organizowaliśmy w ubiegłym roku, a zadeklarowane przez naszych partnerów konkretne ilości gazu zadowoliły dostawcę, który otworzył się na nowo na „projekt Ścinawa” – wyjaśnia Krystian Kosztyła.

Więcej o Odrzańskiej Drodze Rowerowej na portalu Dolnośląkiej Polityki Rowerowej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY