Przedszkolaki uczą się szacunku do przyrody

190

Wielu ciekawych rzeczy z zakresu ekologii dowiedziały się ostatnio maluchy z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Lubinie. Szkolenie najmłodszych odbyło się w ramach cyklicznego projektu lubińskiego MPWiK. Jednak tym razem po raz pierwszy wzięli w nim udział również przedstawiciele powiatu lubińskiego. Opowiedzieli dzieciom o ochronie środowiska. To część nowego programu Proeko.

O tym, że prawidłowe nawyki kształtuje się w dzieciństwie, wie chyba każdy. Ostatnio dzieciaki z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Lubinie uczyły się o ekologii.

Najpierw dzieci obejrzały prezentację dotyczącą ochrony środowiska, film animowany o segregowaniu śmieci, a potem było to, co najbardziej trafia do maluchów – nauka przez zabawę.

Przedszkolaki uczyły się segregować odpady, brały aktywny udział w dyskusji i same mogły wrzucać śmieci do kolorowych pojemników. Samodzielnie musiały zdecydować, gdzie umieścić aluminiową puszkę, gazetę czy karton po soku. Okazało się, że to wcale nie jest takie proste.

Dzieci dowiedziały się, że do pojemnika z makulaturą nie mogą trafiać wszystkie papiery. – Pamiętajcie, że mokrej chusteczki higienicznej nie wolno wrzucać do pojemnika z makulaturą, bo zacznie gnić i wszystko pójdzie na marne. Jeśli wyrzucacie papier, to zawsze zapisany z dwóch stron, aby nie marnować kartek – przypominały prowadzące.

Cykl spotkań odbywa się w ramach dwóch projektów: segregacji śmieci uczą pracownicy lubińskiego MPWiK, zaś o ekologii, zachowaniu w lesie, szacunku dla przyrody opowiadają przedstawiciele powiatu lubińskiego, realizujący projekt Proeko, na który pozyskano dofinansowanie z województwa dolnośląskiego.

Pierwszy z projektów – MPWiK – trwa od dawna, drugi, powiatowy to zupełna nowość.

– Myśl przewodnia to ochrona środowiska na obszarze powiatów leżących w Dolinie Środkowej Odry – tłumaczy Maksymiliana Skrzypczak, inspektor ds. terenów zielonych i zadrzewień w Starostwie Powiatowym w Lubinie.

– Staramy się zaszczepić w dzieciach dobre nawyki. Niezaśmiecanie lasu – chociaż wydaje się banalne, niestety jest często lekceważone przez samych dorosłych. Opowiadamy maluchom, jak czysto biwakować, jak ważna jest ochrona gatunkowa. Uczulamy je także, że np. jeżdżenie rowerami czy quadami po zboczach rzek jest i niebezpieczne i krzywdzące przyrodę – opowiada Skrzypczak.

Każde z dzieci dostało upominek – komplet ekologicznych kredek.

– Do końca roku szkolnego będziemy prowadzić zajęcia z przedszkolakami. W następnym roku pójdziemy do szkół, do dzieci ze starszych roczników – mówi o projekcie Skrzypczak.

Kampania Proeko to nie tylko szkolenia dzieci. Projekt zakłada szeroko pojętą edukację mieszkańców różnymi drogami. Najbardziej widowiskowy będzie mural, malowany na wieżowcu przy ul. Żurawiej, który powstaje w ramach programu Proeko.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY