Powstanie nowe osiedle – mieszkania dla mniej zamożnych

W Lubinie powstanie nowe osiedle. Miasto ma już gotowy projekt, wybrane miejsce, teraz będzie się ubiegać o środki w ramach programu Mieszkanie Plus. – Powstanie około tysiąc mieszkań dla rodzin mniej zamożnych – wyjaśnia Damian Stawikowski, sekretarz miasta Lubina.

Wizualizacja UM w Lubinie

Osiedle ma powstać przy parku Jana Pawła II na gruntach należących do skarbu państwa. Miasto rozważało wstępnie kilka lokalizacji, ale ostatecznie wybrano właśnie to miejsce.

Rok temu wystąpiliśmy do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o przekazanie gruntów, czekamy na odpowiedź – mówi Stawikowski.

Według projektu przygotowanego na zlecenie miasta, na terenach przylegających do parku Jana Pawła II powstaną czterokondygnacyjne bloki. Teren wokół również zostanie zagospodarowany – wybudowane zostaną parkingi i zasadzona zieleń.

Gdy otrzymamy grunty, będziemy aplikować o środki z programu Mieszkanie Plus – dodaje sekretarz Lubina.

Wizualizacja UM w Lubinie

Jak czytamy na stronie rządowego projektu, Mieszkanie Plus to propozycja dla tych, których nie stać na zakup własnego mieszkania, a równocześnie wysokość ich zarobków jest zbyt duża, by mogli ubiegać się o lokum np. od gminy. W takiej sytuacji jest aż 40% Polaków.

Jednak trzeba pamiętać o tym, że w przypadku, gdy wybudowanych mieszkań będzie mniej niż ubiegających się o nie osób, wprowadzone zostać mogą kryteria pierwszeństwa. Na czym będą polegać? Operator danej inwestycji oraz lokalne władze zadecydują o tym, jakie parametry pierwszeństwa będą kluczowe. Może to być liczba dzieci, odprowadzanie podatków w danej gminie lub praca w określonym zawodzie.

Korzystać z nich mają przede wszystkim osoby na dorobku, zaczynające życie zawodowe i pragnące wyprowadzić się od rodziców. Z powodu niewielkiej podaży takich mieszkań młodzi ludzie nie mają szans na usamodzielnienie się. Mieszkanie Plus ma to zmienić i zwiększyć liczbę dostępnych lokali.

Aby wesprzeć osoby najmujące przewidziane są specjalne dopłaty do czynszu dla beneficjentów o złej sytuacji finansowej. Trafić mają one przede wszystkim do najuboższych i do rodzin z dziećmi. Będą wypłacane przez okres 10 lat, a ich wysokość ma stopniowo maleć. Wysokość dopłaty ma być uzależniona od lokalizacji.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
wpDiscuz