Połowa ferii za nami

20

Ferie. Dla dzieci i młodzieży to czas odpoczynku od obowiązków szkolnych, nauki, a także relaks w domu i na świeżym powietrzu. Natomiast dla ich opiekunów to czas szczególnego zainteresowania się warunkami bezpieczeństwa swoich podopiecznych. Policjanci lubińskiej drogówki, w trakcie wyjazdów na zimowy wypoczynek, prowadzą wzmożone kontrole autokarów pod kątem ich stanu technicznego, a także sprawdzają kierowców przewożących dzieci. Policjanci prewencji, zwracają szczególną uwagę na względy bezpieczeństwa uczniów, w trakcie ich pobytu na koloniach i półkoloniach oraz innych formach zorganizowanego spędzania czasu. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo naszych milusińskich.

W trakcie pobytu na półkoloniach funkcjonariusze przypominają dzieciom podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się. Tak więc przechodzenie przez ulicę w porze zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego. Należy pamiętać również o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Mundurowi przypominają dzieciom, że do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach należy wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych.
Policjanci uczą maluchy, iż nie wolno rzucać w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego. Przypominają, aby korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod ich ciężarem. Funkcjonariusze poruszają również temat kuligu, który organizować należy wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych, a sanki łączyć grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy, i bardzo ważne, aby nie dołączać sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie.

Policjanci, aby pomóc dzieciom być bezpiecznymi i widocznymi na drodze, rozdają kamizelki odblaskowe i książeczki edukacyjne, które zostały zakupione dzięki wsparciu finansowemu Fundacji KGHM Polska Miedź.


POWIĄZANE ARTYKUŁY