Oscarowe filmy w DKF-ie

83

Aż trzy oscarowe filmy będzie można obejrzeć w marcu w cyklu DKF w lubińskim kinie Muza.

„Kształt wody”

Seanse jak zwykle odbywać się będą w każdą środę o godzinie 19. Za miesięczny karnet na wszystkie pokazy w miesiącu trzeba zapłacić 40 zł. Można też kupić bilet na jeden seans za 13 zł.

Na koniec miesiąca, 28 marca, wyświetlony zostanie „Kształt wody”, który otrzymał w tym roku aż cztery Oscary: za najlepszy film, reżyserię, scenografię i muzykę oryginalną.

Ponadto 21 marca będzie można obejrzeć „Czas mroku” z oscarową rolą Gary’ego Oldmana, który wykreował postać Winstona Churchilla. Oprócz Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, film ten otrzymał statuetkę za najlepszą charakteryzację i fryzury.

Kinomani będą mieli również okazję zobaczyć film „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”. Produkcja wyświetlona zostanie 14 marca. Frances McDormand, grająca w niej główną rolę, otrzymała w tym roku Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

Na początek, 7 marca, pokazana zostanie zaś produkcja „Najlepsze polskie 30’”, czyli najlepsze polskie filmy krótkometrażowe, pokazywane i nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych.

Szczegóły na temat cyklu DKF można znaleźć na stronie www.ckmuza.eu.

O filmach:

„Najlepsze polskie 30’”

Co zwykle robisz w 30 minut? Możesz przeczytać gazetę, zrobić zakupy, ugotować obiad, przebiec 5 km… Czasem 30 minut wystarczy, by opowiedzieć niesamowitą historię, która zostanie z Tobą na zawsze.

Najlepsze polskie filmy krótkometrażowe, pokazywane i nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych, już teraz na dużym ekranie! Oto trzy świetne „trzydziestki“: objawienie tegorocznego festiwalu Cannes, młoda i piekielnie utalentowana Aleksandra Terpińska i jej „Najpiękniejsze fajerwerki ever“, rewelacyjny Grzegorz Damięcki w „60 kilo niczego“ Piotra Domalewskiego (reżyser filmu „Cicha noc“) oraz „Amerykański sen“, który pokochali widzowie Warszawskiego Festiwalu Filmowego, wyróżniając go Nagrodą Publiczności.

„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

Wyróżniony siedmioma nominacjami do Oscara (zdobył dwie statuetki: najlepsza aktorka pierwszoplanowa i najlepszy aktor drugoplanowy), czterema Złotymi Globami, dziewięcioma nominacjami do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) oraz nagrodą publiczności na festiwalu Camerimage w Bydgoszczy i nagrodą za scenariusz na festiwalu filmowym w Wenecji 2017 mroczny komediodramat w reżyserii nagrodzonego Oscarem Martina McDonagha („Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj”).

Małe miasteczko na amerykańskiej prowincji. Od morderstwa córki Mildred Hayes (Frances McDormand) upłynęło kilka miesięcy, a lokalna policja nadal nie wpadła na trop sprawcy. Zdeterminowana kobieta decyduje się na śmiałe posunięcie: wynajmuje trzy tablice reklamowe na drodze wiodącej do miasteczka i umieszcza na nich prowokacyjny przekaz, skierowany do szanowanego przez lokalną społeczność szefa policji, szeryfa Williama Willoughby’ego (Woody Harrelson).

Gdy do akcji wkracza zastępca szeryfa, posterunkowy Dixon (Sam Rockwell) – niezrównoważony, porywczy maminsynek, któremu zarzuca się zamiłowanie do przemocy – starcie między Mildred Hayes a lokalnymi siłami porządkowymi przeradza się w otwartą wojnę.

W pozostałych rolach: Abbie Cornish, Peter Dinklage, John Hawkes i Lucas Hedges.

„Czas mroku”

Winston Churchill spędził pierwsze tygodnie w fotelu premiera w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Dzięki scenariuszowi Anthony’ego McCartena i znakomitemu Gary’emu Olmamanowi mamy szansę zobaczyć człowieka, nie ikonę. Poznajemy go jako dowcipnego i błyskotliwego męża stanu, krzepkiego członka Parlamentu, 65-letniego kandydata na premiera w czasach, gdy Europa upada, płonąc w pożodze wojny. Państwa sprzymierzone wciąż przegrywają potyczkę z wojskami nazistowskimi. Armia brytyjska zdana jest na własne siły we Francji. 300 tysięcy brytyjskich żołnierzy stacjonuje na plażach Dunkierki.

W tych okolicznościach rząd Chamberlaina podaje się do dymisji. Nowym premierem Wielkiej Brytanii zostaje Winston Churchill. Ma przeciw sobie członków własnej partii oraz króla Jerzego VI, sceptycznie przyglądającego się poczynaniom Churchilla. Jest 10 maja 1940 roku. Przed Winstonem Churchillem być może najtrudniejsza decyzja w życiu – negocjować z nazistami pakt pokojowy, który ocali brytyjski naród przed koszmarem wojny czy ponieść niemożliwe do przewidzenia koszty i stanąć naprzeciw wroga? W podjęciu decyzji wspiera go żona, Clemmie (Kristin Scott Thomas). Zainspirowany postawą Brytyjczyków decyduje postawić na bliskie im ideały – wolności i umiłowania pokoju. Wie, że musi zagrzać społeczeństwo do boju, przygotować mowę, która poruszy naród. I tak, stojąc w obliczu największej próby, Winston Churchill na zawsze zmienia bieg historii.

Film był nominowany do tegorocznych Oscarów w sześciu kategoriach (otrzymał dwie statuetki: najlepszy aktor pierwszoplanowy oraz najlepsza charakteryzacja i fryzury). Gary Oldman za pierwszoplanową rolę męską otrzymał również Złoty Glob.

„Kształt wody”

Wyróżniony 13 nominacjami do Oscara (otrzymał cztery statuetki: najlepszy film, reżyser, scenografia i muzyka oryginalna), siedmioma nominacjami do Złotych Globów, 12 nominacjami do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) i Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji 2017 najnowszy film wizjonerskiego reżysera Guillermo del Toro, twórcy nagrodzonego trzema Oscarami „Labiryntu fauna”.

Baśń dla dorosłych, której akcja rozgrywa się u szczytu zimnej wojny, w Stanach Zjednoczonych około roku 1962. Elisa (Sally Hawkins) wiedzie monotonną, samotną egzystencję, a całą noc pracuje w pilnie strzeżonym, sekretnym laboratorium rządowym. Jej życie zmienia się na zawsze, gdy wraz z koleżanką z pracy, Zeldą (Octavia Spencer) odkrywa, że w laboratorium przeprowadzany jest otoczony ścisłą tajemnicą eksperyment, który zaważyć może na przyszłych losach świata.

W pozostałych rolach: Michael Shannon, Richard Jenkins, Michael Stuhlbarg i Doug Jones.


POWIĄZANE ARTYKUŁY