Na początek „Kamerdyner”

8

Już jutro, 3 stycznia, rusza kolejna, 12. edycja Kultury Dostępnej. Na początek w lubińskim kinie Helios wyświetlony zostanie film „Kamerdyner”.

Fot. Marcin Makowski

Kultura Dostępna to projekt, dzięki któremu szerokie grono odbiorców może zapoznać się z polską sztuką filmową. Jednocześnie zniwelowana została jedna z głównych barier w dostępie do kina, jaką jest wysoka cena biletów. Wejściówki kosztują 10 zł, a seanse odbywają się w czwartki o godzinie 13 i 18.

Styczniowe seanse przeniosą widzów w wojenny klimat pierwszej połowy XX wieku. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” przybliży losy polskich lotników, walczących o Anglię w czasie II wojny światowej, a „Kamerdyner” z Januszem Gajosem i Sebastianem Fabijańskim – pokaże poruszającą historię splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców. Wzruszający dramat „53 wojny” opowie natomiast o korespondencie wojennym i jego żonie, która traci nadzieje, że go jeszcze zobaczy… W styczniu nie zabraknie też znanej z poprzedniej edycji „Zimnej wojny”. Dla rozluźnienia warto się będzie wybrać na bardzo pozytywną komedię „Juliusz” z Wojciechem Mecwaldowskim w roli tytułowej.

W lutym na ekrany kina Helios powróci hit poprzednich edycji – „Twarz” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej oraz niezwykły, animowany film dokumentalny „Jeszcze dzień życia”, opowiadający o wyprawie do pogrążonej w chaosie Angoli Ryszarda Kapuścińskiego. Natomiast Janusz Kondratiuk rozbawi i wzruszy widzów pełną ironicznego humoru, przewrotną komedią, „Jak pies z kotem”. Z okazji Dnia Kobiet, koniecznie trzeba będzie zobaczyć „7 uczuć” w reżyserii Marka Koterskiego. Ten groteskowy film opowiadający o powrocie dorosłego mężczyzny do czasów dzieciństwa z pewnością poruszy każdego kinomana.

W marcu odbędzie się pokaz filmu „303. Bitwa o Anglię”. Warto sprawdzić, jak została przedstawiona historia Dywizjonu 303 w ujęciu Davida Blaira, często porównywana z filmem Denisa Delicia. Na koniec miesiąca, 28 marca zaprezentowana zostanie także komedia romantyczna „Serce nie sługa” – film o poszukiwaniu miłości ze świetną grą aktorską Magdaleny Różyczki, Romy Gąsiorowskiej i będącego aktualnie na topie Pawła Domagały.

„Eter” to najnowszy film Krzysztofa Zanussiego, opowiadający historię lekarza, który w austriacko-węgierskiej twierdzy odważnie eksperymentuje z eterem. Jaką cenę będzie musiał zapłacić za powodzenie w badaniach? Tego widzowie dowiedzą się już 4 kwietnia. Również w kwietniu zaprezentowany zostanie poruszający „Atak paniki”, a także powrócimy do świątecznych wspomnień w kontynuacji hitu z Agnieszką Więdłochą i Maciejem Stuhrem w rolach głównych „Planecie Singli 2”.

REPERTUAR 12. EDYCJI CYKLU KULTURA DOSTĘPNA:

3 stycznia „Kamerdyner”

10 stycznia „Juliusz”

17 stycznia „53 wojny”

24 stycznia „Zimna wojna”

31 stycznia „Dywizjon 303”

7 lutego „Twarz”

21 lutego „Jeszcze dzień życia”

28 lutego „Jak pies z kotem”

7 marca „7 uczuć”

14 marca „303. Bitwa o Anglię”

21 marca „Twój Vincent”

28 marca „Serce nie sługa”

4 kwietnia „Eter”

11 kwietnia „Atak paniki”

18 kwietnia „Planeta singli 2”

Projekt Kultura Dostępna jest częścią programu realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego operatorem jest NCK. Szczegółowe informacje oraz repertuar 12. edycji cyklu w kinach Helios dostępne są pod adresem: www.helios.pl/kultura_dostepna oraz www.kulturadostepna.pl.

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość