KGHM płaci za reklamę rządowej reformy

Ponad 45 mln otrzyma z kasy KGHM Polska Fundacja Narodowa. O działalności PFN zrobiło się głośno w ciągu ostatnich kilku dni, za sprawą kampanii informacyjnej promującej reformę wymiaru sprawiedliwości. Funkcjonowanie fundacji miedziowa spółka będzie wspierać przez dziesięć lat.

W gronie założycieli Polskiej Fundacji Narodowej znalazł się nie tylko KGHM. Współtwórcami PFN są też inne wielkie firmy z udziałem Skarbu Państwa, m.in. Orlen, Lotos, spółki energetyczne (w tym Tauron), Polska Grupa Zbrojeniowa, PZU, PKP i Totalizator Sportowy. Szefowie tych spółek, w tym prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki, zasiadają w radzie fundacji.

Każdy z założycieli zasila budżet fundacji niebagatelnymi kwotami. Oprócz wpłaty na fundusz założycielski zobowiązali się do corocznie opłacać działalność statutową – przez dziesięć lat. W przypadku KGHM wpłata na fundusz założycielski wyniosła 7 mln zł. W tym roku spółka zapłaciła kolejne 7 mln, a przez dziewięć następnych lat będzie przekazywała PFN 3,5 mln zł rocznie. Razem 45,5 mln zł.

Na co pójdą te pieniądze? Na stronie internetowej fundacji jej misja opisana jest następująco: „Dla nas Polaków nie ma rzeczy niemożliwych, tak jest od zawsze. Chcemy pokazać naszą solidarność, wrażliwość, gościnność, przedsiębiorczość, kreatywność, pracowitość i determinację. Nasze sukcesy w nauce, bogatą kulturę, wspaniałą historię i niepowtarzalną przyrodę. Taką misję ma Polska Fundacja Narodowa”.

Fundacja powstała w zeszłym roku, ale dopiero teraz jej działalność i finansowanie przez strategiczne polskiej firmy wzbudziły kontrowersje. Powodem tego jest kampania „Sprawiedliwe Sądy”, promująca rządową reformę sądownictwa. O billboardach PFN mówi dziś cała Polska. Wielkie plakaty można zobaczyć m.in. w Legnicy. Okazuje się jednak, że zamiast skutecznego public relations kampania może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Opozycja zarzuca bowiem fundacji wykorzystywanie otrzymanych pieniędzy do politycznych rozgrywek. W weekend Internet był już pełen kontrbilboardów.

Fot. Platforma News (via Twitter)

Rzeczniczka KGHM Jolanta Piątek poinformowała nas, że KGHM nie będzie komentował tej sytuacji. – Za działania fundacji odpowiada jej zarząd – skwitowała.

Podczas piątkowej konferencji na temat kampanii szef PFN Cezary Jurkiewicz zapewniał, że wszystkie działania fundacji mają swoje podstawy prawne i wyjaśniał: – Kampania odbędzie się w Polsce i za granicą. Pokazujemy fakty, pokazywanie prawdy wobec Polaków jest niezbędne. Polska chce mieć cywilizowany, sprawny system prawny.

Maciej Świrski, członek zarządu fundacji, dodawał: – Polska walczy z korupcją elit. Będziemy informować, jaka jest prawdziwa podstawa do reformy sądownictwa. Nasza kampania nie będzie droższa, niż odszkodowania za błędne działania sądów.

Afera billboardowa, jak już określana jest burza wokół działalności PFN, doczekała się już nawet wniosku do Najwyższej Izby Kontroli. Złożyła go partia Razem, której zdaniem cele kampanii stoją w sprzeczności z celami statutowymi fundacji.

Udostępnij

  • wykop.pl

Dodaj komentarz

42 komentarzy do "KGHM płaci za reklamę rządowej reformy"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Kolejarz
Gość
Kolejarz
9 miesięcy 11 dni temu
Don Juan mam do ciebie pytanie !!! Czy ty orientujesz sie ile PO i Nowoczesna otrzymali kasy z pozarzadowych fundacji i CDU ? Czy ty masz pojecie jak oni wyprzedali lub oddali w niemieckie rece nasze ziemie ? Jak myslisz dlaczego Niemcy az tak wojuja z naszym krajem ? Ja ci tylko powiem po krotce ze te dwa ugrupowania polityczne PO i Nowoczesna jedli psom mam na mysli Niemców ,z rak i teraz trudno bylo im odmowic wszystkiego a teraz jak to niektorzy Pis-ory staraja sie oderwac od tych dotacji . Jajbys tak naprawdę sledzil przez wiele lat polityke to… Czytaj więcej »
don juan
Gość
don juan
9 miesięcy 11 dni temu
Ale co to zmienia? Jeżeli łamali prawo,to najwyższy czas ich rozliczyć. Jeżeli niełamali prawa,to takie oskarżenia sa zwykłym pieprzeniem o niczym. Finansowanie partii politycznych jest ścisle określone w ustawie.Wszelkie odstepstwa są surowo karane(patrz ile kasy straciła Nowoczesna za jeden głupi przelew) Więc jeżeli masz informację o niezgodnym z prawem finansowaniu,to zgłoś do PKW,a oni na pewno im nie odpuszczą.Pis jak dotychczas nie zasłużył sie niczym szczególnym. Bo czy zasługą można nazwać (jak podaje Puls Biznesu) pełna wymianę ludzi w spółkach i instytucjach? Lub może załatwienie nam kar za wycinke drzew? A może sukcesem jest ta kłamliwa,finansowana z naszych pieniędzy kampania?… Czytaj więcej »
don juan
Gość
don juan
9 miesięcy 12 dni temu

A najlepsze jest to,że kasa z tej akcji trafi do niemieckiej kieszeni 🙂 Tak drodzy wyborcy pis. Kasę za bilbordy zgarnia niemiecka firma.

MSBS
Gość
MSBS
9 miesięcy 12 dni temu

don hujan wypisuje bzdury i jeszcze sam je sobie plusuje, biedak …

don juan
Gość
don juan
9 miesięcy 12 dni temu

Nie łżyj 🙂

mailik
Gość
mailik
9 miesięcy 12 dni temu

Przydałaby się reforma sejmu i senatu.

karlik
Gość
karlik
9 miesięcy 12 dni temu

kolejny Misiewicz przysłany do KGHM okrada region Zagłębia Miedziowego

VIP
Gość
VIP
9 miesięcy 12 dni temu

Po pierwsze!Przedstawicieli załogi w RN KGHM nie ma!Są przedstawiciele Prezesa!Po drugie!W jaki sposób durne bilbordy mają poprawić działanie sądów?!Po trzecie!Wymiana jednego uzależnionego od PO sędziego na drugiego uzależnionego od PIS nie przyśpieszy działania sądów!Sądy trzeba wspomóc kadrowo i drobne sprawy rozstrzygać poza sądami!Po czwarte!Jeżeli ma tak być że władze korporacji wybiera Ziobro to niech on też wybiera władz w PIS-ie!!!

Rocky
Gość
Rocky
9 miesięcy 12 dni temu

Przez 8 lat zamiast wziąć się za mafie to dobrano się do Górników i przyszłych emerytów.Aby rozliczyć z korupcji potrzebna jest gruntowna zmiana prawa i remont w sądownictwie ale siła i strach przed rozliczeniem jest POtężna,,,Im bliżej Wa-wy tym smród większy a jak podniosą dywanik to wytrzymać nie można.Ile trzeba czasu i zmian aby wyjść z tego smrodu i nie śmierdzieć.

don juan
Gość
don juan
9 miesięcy 12 dni temu

A konkrety?

do werdykt
Gość
do werdykt
9 miesięcy 12 dni temu

może było tak samo ale capie jeden gdybyś tyrał pod ziemią a ktoś wydawałoby twoje pieniądze bez sensu to inaczej byś gadał.Całe to towarzystwo jeździło i obiecywało jak będzie dobrze i co ? jest jeszcze gorzej niż było

Mariusz
Gość
Mariusz
9 miesięcy 12 dni temu

Warto wydać te pieniądze żeby odsłonić obłudę jaką się posługują w swojej antypolskiej kampanii propagandowej w Brukseli i Berlinie i niemieckie partie na Polskę, nazywane „totalną (totalitarną) opozycję”.

werdykt
Gość
werdykt
9 miesięcy 12 dni temu

jak to dobrze że jestem już emerytem górniczym i nie muszę tyrać na te rządowe mendy ….

Sarandon
Gość
Sarandon
9 miesięcy 12 dni temu

Don Juan tłuku o imieniu kopiuj, wklej.

Tadeusz
Gość
Tadeusz
9 miesięcy 12 dni temu

płaczcie i płaćcie, a drugi raz pomyślcie jak zagłosujecie.

werdykt
Gość
werdykt
9 miesięcy 12 dni temu

za POpaprańców było inaczej ?????

pracownik grupy kapitałowej od 20 lat
Gość
pracownik grupy kapitałowej od 20 lat
9 miesięcy 11 dni temu

No właśnie było tak samo, a teraz miało być inaczej 🙂

poll
Gość
poll
9 miesięcy 12 dni temu

Na takie coś to nawet komuna się nie odważyła, gdzie są związki zawodowe,gdzie są przedstawiciele załogi w zarządzie, to jest kasa wypracowana przez załogę a rąbią ją jacyś partyjni kacyki w takiej pseudo fundacji.Nie pozostaje nic innego jak zmienić uległy zarząd, za komuny byłby strajk a teraz??????

don juan
Gość
don juan
9 miesięcy 12 dni temu
A tak płaci się w pisowskiej telewizji : cyt.”Władze TVP nie skąpią też pieniędzy dziennikarzom brylującym w TVP Info: Michałowi Rachoniowi i Adrianowi Klarenbachowi. Obaj mają etaty po 4 tys. zł, ale znacznie większą część ich wynagrodzeń stanowią honoraria za przygotowywane programy. W przypadku Klarenbacha – prowadzącego w TVP Info m.in. „Gościa poranka” i „Forum” – jest to ok. 30 tys. zł miesięcznie. Wysokość honorarium jest ustalana co miesiąc, zależnie od liczby wydań audycji. W aneksie do umowy o pracę z Klarenbachem zapisano, że w czerwcu dziennikarz dostał za „prace twórcze” 31,5 tys. zł – czyli razem z pensją podstawową… Czytaj więcej »
Giacomo Casanova
Gość
Giacomo Casanova
9 miesięcy 12 dni temu
a tak się płaciło w TV POlitycznej : Dokładnie 92 462,58 zł brutto! Taką fortunę Telewizja Polska płaciła LISIENKOWI za wyprodukowanie tylko jednego odcinka programu „Tomasz Lis na żywo”! Prowadzący, czyli Tomasz Lis, dostawał z tego za swój godzinny show 20 tys. zł. Pozostałe 72 tys. firma Lisa otrzymywała na pokrycie kosztów produkcji i honoraria pracowników. „Super Express” dotarł do protokołu z kontroli prowadzonej przez TVP od 8 grudnia 2008 r. do 20 lutego 2009 r. W ramach niej sprawdzano umowy dotyczące współpracy TVP z firmą Tomasz Lis Deadline Productions przy produkcji programu „Tomasz Lis na żywo”. TVP pierwszą umowę… Czytaj więcej »
don juan
Gość
don juan
9 miesięcy 12 dni temu
Przypomnij jak finansowo stała wtedy TVP? Czy miała takie długi jak teraz? Czy państwo musiało wtedy przelać 800mln,żeby zasilić kasę telewizji? Chyba nie,a wiesz dlaczego? Bo programy tego znienawidzonego Lisa miały taką ogladalność,że wpływy z reklam finansowały wydatki na jego program. Nikt nie musiał dopłacać do interesu.Natomiast teraz tvp jet na skraju przepaści finansowej,a nadal płaci swoim propagandystom. Np. Tak prezes TVP płaci swojej znajomej: suma premii i nagród, jakie dostała była… wyższa niż owe 50 tys. zł brutto, czyli 34 tys. zł na rękę! I to dwukrotnie! Klimek w niespełna 5 miesięcy dostała aż cztery ekstrawypłaty z TVP, borykającej… Czytaj więcej »
Aga
Gość
Aga
9 miesięcy 12 dni temu

Tak kghm płakał że podatek ich pogrąża który narzucił im PO a tyle milonów teraz dają na pisowską propagande no niestety KGHM to już należy do PIS

Mariusz
Gość
Mariusz
9 miesięcy 12 dni temu

A ty byś chciała Ago żeby platfusowe złodzieje dalej rozkradali Polskę?
Kto zadłużył KGHM na durne inwestycje w Ameryce, a jak z KGHM finansowano pruskie stronnictwo PO?

don juan
Gość
don juan
9 miesięcy 12 dni temu

Nie maja wstydu!!!! Najpierw miliardy z podatku,a teraz kolejne miliony na pisowska reklamę. Tak to nas nawet PO nie okradało. Gdzie sa związki ?? Gdzie Solidarnośc? a sorry,oni sie nie odezwa,bo to juz część pisu.

Giacomo Casanova
Gość
Giacomo Casanova
9 miesięcy 12 dni temu
przecież POdatek to wprowadził dziadek z wermachtu, a co do okradania to przekręty były robione za POkemonów w kopalniach Chile i Kanadzie. KGHM dokonał w raporcie za ubiegły rok kolejnych odpisów z tytułu utraty bilansowej wartości inwestycji w zagraniczne spółki zależne w Chile i Kanadzie. Tym razem wyniosły one aż 5,32 mld zł co przełożyło się na drugi z rzędu rok z wielomiliardowymi stratami grupy KGHM. Według zaktualizowanych testów na utratę wartości, KGHM wpisał w straty 4,394 mld zł z tytułu utraty bilansowej wartości pożyczki udzielonej chilijskiej Sierra Gorda SCM, 141 mln zł z tytułu utraty bilansowej wartości aktywów kanadyjskiej… Czytaj więcej »
don juan
Gość
don juan
9 miesięcy 12 dni temu

Skoro Chile to przekręt,to dlaczego nikt nie chce się z tej inwestycji wycofać? Pamiętaj,że już 2 lata rządzi pis,a rozliczeń tych tzw. afer nie ma.Gdzie są zarzuty, winni? Dwa lata z nowymi ludźmi w KGHM i w rządzie a spółka nadal brnie w nieudane inwestycje.CO to oznacza? A odnośnie POdatku,to przecież nie Tusk obiecywał go znieść tuż po wyborach. PO wprowadziło to fakt,ale już 2 lata nie ma PO, a podatek jest i będzie w 2018. Ale jak widzę, takim jak ty wystarczy wiadomość,że to PO go wprowadziło i tak dasz sobie prać mózg przez następne lata.

Wojciech Ch
Gość
Wojciech Ch
9 miesięcy 13 dni temu

PS. Wszystkich niekumatych zaślepionych niemiecką propagandą zapraszam do niemieckiego marketu na zakupy – to mądry wybór Polaku – nie trzeba wykupować Twojego złoża bo byś się buntował na prywatyzacje , ale wystarczy obudować to złoże niemieckim biznesem , któremu i tak oddasz kasę ręką , którą wyczerpiesz do zera to złoże .

Wojciech Ch
Gość
Wojciech Ch
9 miesięcy 13 dni temu

Ten portal podchodzi mi niemieckim biznesem.

Rocky
Gość
Rocky
9 miesięcy 13 dni temu

Pod Słońcem Peru rosły jak grzyby po deszczu różne fundacje finansowane też przez obcych dla obcych.Aby Polska była Polską potrzebna jest przeciw-waga wspierana tylko przez samych swoich i mieć ich pod kontrolą.Jest to kosztowne ale wymaga tego racja stanu i biało-czerwona.Za granicą przeleciała na cichaczu rocznica wybuchu II wojny światowej a o obozach koncentracyjnych mówi się ze są polskie a w Polsce powraca średniowiecze.Więc edukacja nie tylko historyczna o Polsce jest obowiązkiem patriotycznym.Jeżeli na zachodzie biznes miejscowy wspomaga rząd to dlaczego u nas ma być inaczej.

lubin
Gość
lubin
9 miesięcy 12 dni temu

1. Przykłady tych antypolskich fundacji
2.Fundacja,która zrobiła te bilbordy miała własnie dbać o wizerunek Polski za granicą.Zamiast tego sieje pisowską propagandę.
3. Rocznica wybuchu II WŚ powinna być promowana przez tą wlasnie fundację.
Więc nie pisz bzdur.

Podroznik
Gość
Podroznik
9 miesięcy 13 dni temu

Brawo Panie Jacek , jak nie-jak tak.Popieram.

OGON CO NIE MYRDA
Gość
OGON CO NIE MYRDA
9 miesięcy 13 dni temu

I o co ten jazgot? Państwo jest właścicielem części majątku/akcji tej firmy, to i ma prawo dysponować swoim majątkiem i to robi i po bulu! (Ó)

Jacek
Gość
Jacek
9 miesięcy 13 dni temu

I tego nam właśnie było trzeba. Co tam rozlatujące się landki, co tam braki części do naprawy maszyn, co tam oszczędności na rękawicach… Potrzebujemy bilbordów i nowych 48 urzędników w biurze zarządu

jaboja
Gość
jaboja
9 miesięcy 13 dni temu

No tak… po co wspierac chorych ludzi, ktorzy musza zebrac od innych o pieniadze… lepiej wydawac na durne bilbordy , ktore beda zapewniac…. jak to wspaniale bedzie kiedys. Znowu kolejna smieszna fundacja…. dla mnie to raczej kolejny pretekst, aby porobic troche nowych stolkow dla swity kaczora. … zalosni ludzie, wola sobie dac.. a dzieci chore umieraja, bo nie ma pieniedzy na leczenie. Wielcy obroncy zycia….

Wojciech Ch
Gość
Wojciech Ch
9 miesięcy 13 dni temu

no właśnie , gdyby tak fundacje , które wspierały KOD i obecnie RP przekazały tą kasę na biedne dzieci , w Polsce żyłoby się lepiej ………………

don juan
Gość
don juan
9 miesięcy 12 dni temu

gdybyśmy nie płacili milionów za ochronę Kaczyńskiego i setek tysięcy za organizację miesięcznic,to mozna by leczyć chore dzieciaki.

Luzak
Gość
Luzak
9 miesięcy 13 dni temu

Dobra zmiana k.rwa jego mać. Kasa z państwowych spółek idzie na billboardy i miesiączkę prezesa.

Kiko
Gość
Kiko
9 miesięcy 13 dni temu

Lepiej aby szła na takie billboardy, niż na ośmiorniczki czy inne Cocomo.

don juan
Gość
don juan
9 miesięcy 12 dni temu

Cena osmiorniczek to 29 zl.Cena bilbordów 19 milionów. Tylko pisowiec nie widzi różnicy

jaboja
Gość
jaboja
9 miesięcy 13 dni temu

No tak… przeciez te bilbordy sa tylko pusta propaganda… ale lepiej, aby topic tam miliony…. bo przeciez te bilbordy na pewno komus uratuja zycie…. ja p***rdole… co za czlowiek… oczywiscie fan pisu… jak nie masz argumentu, dowal o po…

Anonimowo
Gość
Anonimowo
9 miesięcy 13 dni temu

Jestem za reformą sądów , na proste sprawy alimentacyjne czeka się 3 miesiące ( od złożenia wniosku) później sprawa się ciągnie miesiącami , a co dopiero bardziej skomplikowane postępowania

fasfasf
Gość
fasfasf
9 miesięcy 13 dni temu

Poczytaj trochę więcej o tej ustawie. Ona nie przyspieszy w cale postępowania w sprawach majątkowych, to tylko mydlenie oczu.

wpDiscuz