I LO wśród najlepszych szkół w Polsce

156

I Liceum Ogólnokształcące w Lubinie znalazło się w gronie 140 najlepszych szkół w Polsce, które wspierają rozwój kompetencji przyszłości, i to bardzo wysoko, bo aż na drugim miejscu! Ranking przygotowany przez Fundację Social Wolves został opublikowany w dzisiejszej „Rzeczpospolitej” i jest pokłosiem olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Taka lista szkół kompetencji przyszłości tworzona jest od trzech lat, co roku tuż po zakończeniu olimpiady Zwolnieni z Teorii, w której zadaniem jest zrealizowanie własnego projektu społecznego lub lokalnej inicjatywy zmieniającej otoczenie na lepsze. Od początku na samym szczycie lokowane jest lubińskie I LO.

– My, jako szkoła uczymy i przygotowujemy naszych uczniów do matury. Dzięki tej olimpiadzie mogą natomiast zdobyć umiejętności miękkie, które są bardzo istotne w życiu. Uczą się pracować w zespole, muszą znaleźć niszę i się w nią wpasować, zainteresować społeczeństwo swoim projektem – wylicza dyrektor I LO w Lubinie Józef Marciniszyn. – Zdobywają kompetencje i umiejętności, które pozwolą im się poruszać i odnaleźć na rynku pracy – dodaje.

Co roku do udziału w olimpiadzie przystępuje bardzo wielu uczniów I LO. Tym razem między innymi starali się zachęcić młodych ludzi do wychodzenia z domów i spędzania swojego wolnego czasu w kreatywny sposób, próbowali zwrócić uwagę na problemy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego czy mówili o niebezpieczeństwach związanych z bezrefleksyjnym używaniem mediów społecznościowych.

W tym roku szkolnym w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii wzięło udział ponad 8 tysięcy uczniów z 900 szkół z całej Polski. W efekcie powstało prawie 300 różnych projektów. Łącznie działania zespołów dotarły do ponad 2 mln Polaków.

Józef Marciniszyn, dyrektor I LO – nagroda z roku 2016

Najlepsze projekty zostaną teraz narodzone Wilkami. Wśród nominowanych do najwyższego wyróżnienia, czyli Złotego Wilka, są również grupy z Lubina, między innymi TeEvents. Czy je zdobędą, okaże się już 20 czerwca podczas gali w Warszawie. Również wtedy nagrodzone zostanie 20 najlepszych szkół, które znalazły się na szczycie Rankingu Szkół Kompetencji Przyszłości 2018. Nagrodę od minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej odbierze również dyrektor lubińskiego I LO Józef Marciniszyn.

– Pierwszy raz odbędzie się takie wręczenie nagród dla szkół. Do tej pory były one przesyłane do placówek. To interesujący dodatek, może dzięki temu więcej więcej szkół zdecyduje się przyłączyć do inicjatywy albo po prostu nie będzie przeszkadzać młodym w realizowaniu projektów, bo nie wszyscy patrzą na to przychylnie – dodaje Marciniszyn, w rozmowie z organizatorami olimpiady przyznając, że wspieranie działań młodych nie zawsze jest łatwe: – Przedstawiciele władz, nauczyciele, rodzice przychodzili do mnie z obawami, że przez dodatkowe aktywności uczniowie nie poradzą sobie z maturą. A przecież wiedza z matury nie gwarantuje sukcesu w życiu zawodowym! Co ciekawe, obserwuję, że odkąd uczniowie tworzą projekty, lepiej piszą też matury. Może ma to związek z tym, że projekty uczą ich lepszej organizacji pracy?

W przyszłości oprócz dobrych ocen młodym przyda się obecna aktywność społeczna, doświadczenie zdobyte przez praktykę, umiejętność współpracy, kreatywność i przedsiębiorczość.

Jak podkreśla dyrektor I LO, w olimpiadzie biorą udział przede wszystkim uczniowie, którzy kipią energią, dodatkowa aktywność nie przeszkadza im w nauce, potrzebują tylko dodatkowego bodźca.

– Uczniowie robią super rzeczy, cieszę się, że mają takiego nauczyciela, który ich do tego zachęca, a później prowadzi – mówi, mając na myśli nauczycielkę Mariolę Lech, która opiekuje się przedsiębiorczymi licealistami.

Co ciekawe, I LO nie jest jedyną lubińską placówką, która w tym roku znalazła się w Rankingu Szkół Kompetencji Przyszłości. Na 29. miejscu umieszczono II LO. Poza nimi z Dolnego Śląska na liście znalazły się tylko licea z Wrocławia.

Więcej o rankingu szkół można przeczytać na stronie ranking.zwolnienizteorii.pl.


POWIĄZANE ARTYKUŁY