Debata o bezpieczeństwie osób starszych

193

W Centrum Kultury i Turystyki w Ścinawie odbyła się debata społeczna „Bezpieczny senior – porozmawiajmy o bezpieczeństwie, możesz mieć na nie wpływ”. Spotkanie zorganizowali lubińscy policjanci wspólnie z pracownikami Centrum Kultury i Turystyki w Ścinawie. Debata poświęcona była bezpieczeństwu osób starszych.

Dzielnicowy z ścinawskiego komisariatu omówił m.in. funkcjonowanie i sposób użytkowania narzędzi pomocniczych służących do kontaktu ze społeczeństwem, takich jak „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” ,„Moja Komenda” oraz aplikacja „Blisko”. Policjant poruszył temat związany z przemocą domową wobec osób starszych.

W trakcie spotkania policjantki z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej wskazały sytuacje, w których seniorzy mogą stać się ofiarami przestępstw oraz sposoby ich unikania. Prelegenci przybliżyli słuchaczom tematykę działania oszustów, m.in. metodą „na wnuczka” i „na policjanta”, „pracownika administracji” czy „pracownika ZUS” Funkcjonariuszki poinformowały również, jak należy postępować w przypadku zagrożenia oraz jak skutecznie można poprawić swoje bezpieczeństwo. Przedstawiono oszustwa i przestępstwa, które miały miejsce na terenie powiatu lubińskiego, a ofiarami bezdusznych przestępców były osoby starsze, które niczego nie podejrzewając, wpuściły do swoich mieszkań obce osoby i w wyniku kradzieży straciły oszczędności.

Komendant ścinawskiego komisariatu uświadomił zebrane osoby o ich prawach. Czy to podczas dokonywanych zakupów przez Internet, bądź na różnego rodzaju pokazach, na które zapraszane są najczęściej osoby starsze. Głos zabrała również zaproszona na spotkanie przedstawicielka placówki bankowej, Wioleta Bilewicz, która omówiła, co należy robić, aby nie dać się oszukać nieuczciwym pośrednikom bankowym, jak bezpiecznie korzystać z kart debetowych czy zawierać różnego rodzaju umowy.

Na koniec głos zabrał zaproszony do udziału w debacie przedstawiciel lubińskiego starosty – Władysław Siwak, który na własnym przykładzie przybliżył seniorom w jaki sposób oszuści próbują wyłudzić pieniądze, podszywając się np. pod dostawcę energii.

Podczas debaty poruszono również temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przede wszystkim osób pieszych i poruszających się na rowerach, jak również omówiono jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym.  Każdy uczestnik debaty otrzymał kamizelkę odblaskową, zakupioną dzięki wsparciu finansowemu Fundacji KGHM Polska Miedź.

Seniorzy uważnie słuchali prelegentów i żywo dyskutowali, wymieniając się  doświadczeniami na temat reagowania i zapobiegania przestępstwom, gdzie ofiarami są osoby starsze.

Zebrani zgłaszali swoje propozycje, oczekiwania i potrzeby. Podzielili się z policjantami spostrzeżeniami na temat czynników, które negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, że debaty mają na celu zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań społeczeństwa. Pozwalają na wymianę informacji pomiędzy przedstawicielami instytucji a mieszkańcami oraz wypracowanie wspólnych metod działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa lokalnego, a w szczególności ograniczenia najbardziej uciążliwych przestępstw i wykroczeń. Debaty to świetna okazja do przekazania mieszkańcom informacji o możliwych zagrożeniach, jak również ostrzeżenia przed nowymi rodzajami przestępstw oraz sposobami ich uniknięcia.


POWIĄZANE ARTYKUŁY