Inne kraje chcą się od nas uczyć

Bezpłatna komunikacja, jaka funkcjonuje na terenie powiatu lubińskiego, stała się przykładem dla wielu państw członkowskich Unii Europejskiej. Przedstawiciele Niemiec, Austrii, Słowenii, Włoch i Czech przyjechali dziś do Lubina, by rozmawiać o transporcie publicznym i czerpań od nas dobre wzorce.

Spotkanie otworzył starosta Adam Myrda

Spotkanie w naszym mieście to jeden z elementów programu Interreg Central Europe. Jak mówi Roman Kozłowski, który odpowiada za realizację projektu w powiecie lubińskim, biorą w nim udział reprezentanci siedmiu krajów, którzy są odpowiedzialni u siebie za organizację transportu na szczeblu regionalnym. – Taką rolę pełni też powiat lubiński, dlatego uczestniczymy w tym projekcie – tłumaczy Kozłowski.

Spotkanie potrwa trzy dni. – Nasz powiat ma pokazać innym regionom w Unii Europejskiej, jak funkcjonuje transport publiczny na terenie powiatu. Rok temu przejęliśmy od miasta obsługę transportu publicznego na terenie powiatu lubińskiego i chcemy się pochwalić tym, jak sprawnie to u nas funkcjonuje. Przedstawiciele różnych krajów Unii Europejskiej są zainteresowani wdrożeniem podobnego systemu – tłumaczy starosta Adam Myrda.

Roman Kozłowski ze Starostwa Powiatowego w Lubinie

Uczestnicy projektu będą rozmawiać o tym jak funkcjonuje u nich komunikacja publiczna, będą wymieniać się doświadczeniami, mówić o tym, co dobrze działa w ich krajach, na czym można się wzorować, a co należy poprawić. Wspólnie będą też próbowali szukać dobrych rozwiań.

– My możemy się pochwalić największą w Polsce darmową komunikacją, jaka funkcjonuje w naszym powiecie. Jest duże zainteresowanie ze strony naszych partnerów, żeby z tego doświadczenia skorzystać. Dotąd w żadnych z tych regionów takie rozwiązanie nie zostało jeszcze wprowadzone. Z kolei nasi partnerzy są na bardziej zaawansowanym technologicznie poziomie i tutaj my możemy skorzystać z ich rozwiązań, by usprawnić i zoptymalizować naszą komunikację – zauważa Roman Kozłowski.

Georg Werdermann przyjechał do Lubina z Berlina z organizacji Deutscher Verband für Wohnungswesen. – Tym, co dla mnie jest szczególnie interesujące, to idea bezpłatnego transportu publicznego – jak to działa, jak reagują na to mieszkańcy. Model wprowadzony w Lubinie jest jednym z nielicznych w Europie i w momencie, gdy poznamy jego działanie, będziemy mogli rozważyć wdrożenie go w innych miejscach, podobnej wielkości – podkreśla.

Georg Werdermann z Niemiec

Wedermann zwraca też uwagę na ukierunkowanie władz miasta na przyszłość. – Przemysł miedziowy jest w tej chwili bardzo ważny, ale w pewnym momencie złoża ulegną wyczerpaniu. Jednak po przyjeździe do Lubina będzie można zobaczyć jego rozwinięte obszary, wybudowane drogi i działające nowe firmy. To bardzo ważne, że administracja przygotowuje się do czasu, gdy stara ekonomia przestanie odgrywać swoją dawną rolę, a miejsca pracy wciąż będą potrzebne – uważa.

Lucio Rubini z Venice International University, porównuje rozwiązania z Lubina do tych, które wdrażane są we włoskim Trieście.

Lucio Rubini z Włoch

– Stawiamy czoła podobnym problemom i na takich spotkaniach dzielimy się doświadczeniami oraz rozmawiamy o problemach, na jakie napotykamy w swoich krajach. Jednym z nich jest sposób na efektywne połączenie peryferiów z centrami miast.

Jak mówi Lucio Rubini, pomocne jest implementowanie w sferze publicznego transportu nowoczesnych technologii i inteligentnych systemów informatycznych. Natomiast odpowiednie planowanie inwestycji transportowych pozwala zawczasu uniknąć niektórych problemów.

Starosta opowiadał gościom także o historii tego regionu. m.in o Zbrodni Lubińskiej. Wręczył im też album o zbrodni oraz pamiątkowy medal

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Rocky
Rocky
1 rok 1 miesiąc temu

Bezpłatna komunikacja?Miedz 500+ wcześniejsze emerytury wolność demokracja mieszkańcy uśmiechnięci zadowoleni City pachnące świeżością i nowością ,,jak oni to przetrawia

hehehe
hehehe
1 rok 1 miesiąc temu

A gdzie króliczki i diabełki Rocky.. czyżby nowy zestaw leków ?

capeio9
capeio9
1 rok 1 miesiąc temu
Tylko szkoda że rocznie Lubińskiego PKS-U wpływają pieniądze w wysokości 87 mil złoty a zakupują autobusy za 70 tyś używane które jeszcze są nie wygodne głośno w nich i nie są do końca sprawne np volvo 3 drzwiowe od kiedy przyjechały świeci się kontrolka od systemu ABS nawet nie została ściągnięta naklejka od byłego przewoźnika na której jest napisane bilet 1.60 euro. Po prostu jest to żenujące zbliża się zima autobusy typu man mają drzwi że można odtworzyć je na guzik. Jak się dzwoni do PKS to ludzie którzy tam siedzą mówią że nie ma czegoś takiego u nas hahaha… Czytaj więcej »
szumer
szumer
1 rok 1 miesiąc temu

Właśnie jak po kopalniach nie pozostanie ślad to gdzie ta strefa, gdzie te firmy, które włodarz nie potrafił ściągnąć o tylu kadencji ?

lubinnn
lubinnn
1 rok 1 miesiąc temu

Warto przeszkolic gosci zza granicy w temacie sciagania inwestorów do miasta. Prezydent i jego frakcja ma wielkie osiagniecia w temacie.

Jan
Jan
1 rok 1 miesiąc temu

nie zapomnijcie ich zabrać na zwiedzanie naszego cudownego RYNKU !!! Na pewno będą w szoku z pomysły malowania kamienic, może swoje wyburzą i namaluja jak u nas?

dolnik
dolnik
1 rok 1 miesiąc temu

Super… może wywieziemy do nich śmieci z Kłopotowa 😉

hehehe
hehehe
1 rok 1 miesiąc temu

W rewanżu jedźcie z rewizytą w różne miejsca i zobaczcie chociażby jak wygląda prawdziwy miejski rynek .. od nich też można się wiele nauczyć 🙂

wpDiscuz