Żywioł znów szaleje. Nie działają światła na skrzyżowaniu

3552

Na jednym z największych skrzyżowań w Lubinie znów nie działa sygnalizacja świetlna. To skutek porywistych wiatrów, jakie ponownie nawiedziły południową część Polski, w tym nasz powiat. W tym miejscu konieczna okazała się również interwencja miejscowych strażaków. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Tymczasem, zgodnie z prognozami synoptyków, żywioł ma szaleć do nocy.

Silny wiatr po raz kolejny dał się we znaki mieszkańcom naszego miasta. Dziś szczególnie niezadowoleni są kierowcy, ponieważ podmuchy znowu spowodowały awarię świateł na ruchliwej krzyżówce u zbiegu ulic Paderewskiego, Piłsudskiego i Komisji Edukacji Narodowej. Przez jakiś czas istniało też zagrożenie dla zdrowia i życia kierowców.

– Otrzymaliśmy zgłoszenie, że element jednego z sygnalizatorów oberwał się i wisiał nad jezdnią, stwarzając niebezpieczeństwo dla przejeżdżających pojazdów. Nasze zastępy, przy użyciu drabiny, zabezpieczyły już te światła. Natomiast cała sygnalizacja w tym miejscu nadal nie działa – mówi dyżurny lubińskiej komendy straży pożarnej. 

Wspomniana krzyżówka jest jedną z najczęściej uczęszczanych w Lubinie. Przypomnijmy, że niedawno, również podczas awarii świateł, doszło tam do groźnej kolizji, w której ucierpiała 79-letnia kobieta. Pisaliśmy o tym m.in. tutaj.

Oprócz tego, w ciągu ostatnich godzin nasi strażacy jeszcze dwukrotnie wyjeżdżali na akcje związane z usuwaniem skutków wiatru: do Ścinawy (naderwana gałąź) i Gorzycy (pochylone drzewo). Na szczęście, w żadnym z tych przypadków nikt nie ucierpiał.

Silne wiatry mają się utrzymywać do późnego wieczora. Na terenie naszego powiatu obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia. – Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, z zachodu – informuje Barbara Wrona, dyżurny synoptyk z Biura Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska szacowane jest na 80 procent. Komunikat jest ważny dziś, czyli 6 lutego, od godz. 17 do godz. 23.

Pierwszy stopień zagrożenia silnym wiatrem oznacza niebezpieczeństwo uszkodzenia budynków i dachów. Możliwe, że dojdzie również do łamania gałęzi i konarów, a także innych szkód w drzewostanie. Niewykluczone są też trudności komunikacyjne. Meteorolodzy zalecają ostrożność oraz śledzenie komunikatów dotyczących sytuacji pogodowej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY