Zwykły niezwykły rajd znowu przejedzie przez Lubin

2250

Ten rajd to już tradycja w Lubinie. Jak zwykle z okazji Dnia Bez Samochodu odbędzie się Zwykły Niezwykły Przejazd Rowerowy przez miasto. Tak jak poprzednio rowerzyści wyruszą z rynku. Dla uczestników przygotowano 900 pamiątkowych koszulek.

W Dzień bez Samochodu w wielu miastach przejazd autobusami jest darmowy. W Lubinie darmowa komunikacja to standard, mamy za to inną tradycję związaną z tą okazją – Zwykły Niezwykły Przejazd Rowerowy. Z roku na rok bierze w nim udział coraz więcej rowerzystów, ta cykliczna impreza spodobała się bowiem lubinianom. W pierwszym przejeździe zorganizowanym z okazji Dnia bez Samochodu wzięło udział zaledwie kilkanaście osób, dziś jest ich już około tysiąca i to w bardzo różnym wieku.

By w wydarzeniu mogło wziąć jak najwięcej chętnych, przejazd zawsze organizowany jest w sobotę najbliższą 22 września, kiedy to wypada Europejski Dzień bez Samochodu. W tym roku przejazd odbędzie się 26 września.

Organizatorzy rajdu starają się, aby za każdym razem koszulki miały inny kolor. Zawsze otrzymują je osoby, które na starcie pojawią się jako pierwsze. Tak będzie i w tym roku. Zbiórka rowerzystów została zaplanowana na godzinę 13 na lubińskim rynku, choć sam przejazd rozpocznie się o godzinie 14.

– W tym roku koszulki otrzyma 900 osób, które zgłoszą się jako pierwsze. Będziemy je rozdawać od godziny 13. Będą one w kolorze żółtym neonowym – mówi Romuald Kujawa z Regionalnego Centrum Sportowego z Lubina.

Rajd potrwa około 45 minut i przejedzie ulicami: rynek, Mieszka I, al. Niepodległości, Paderewskiego, Sikorskiego, Odrodzenia, Kolejowa, 1 Maja, Marii Skłodowskiej-Curie, Kościuszki, Kilińskiego, Mieszka I i wróci do rynku.

Jak zwykle każdy z uczestników będzie mógł wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. Do wygrania jest między innymi rower oraz kilkadziesiąt innych nagród.

Zwykły Niezwykły Przejazd Rowerowy w naszym mieście odbywa się od 2001 roku. Organizowany jest zawsze z okazji Dnia bez Samochodu, który przypada 22 września i ma wspomóc proekologiczne idee oraz zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach. Podczas tego dnia zachęca się kierowców do zrezygnowania z używania samochodów przez dobę. W zamian promuje się i motywuje do korzystania z darmowej komunikacji miejskiej lub rowerów.

W Lubinie mieszkańcy są zachęcani, by zrezygnowali z aut na tydzień, od 16 do 22 września i w tym czasie korzystali z rowerów lub autobusów miejskich.