Procedura ruszyła. Lubińska skarbówka przyjmuje już zeznania podatkowe od mieszkańców. – Rozliczenie za rok ubiegły dla osób fizycznych, jak co roku, dokonuje się do 30 kwietnia. Ale uwaga – osoby, które rozliczają się podatkiem zryczałtowanym, m.in. z najmu, powinny pamiętać, że muszą rozliczyć się do poniedziałku, 28 lutego. Mowa tu o popularnym PIT 28 – mówi Joanna Berlicka, naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie.
Wchodząc na stronę podatki.gov.pl mamy dostęp do dwóch usług: e-urząd skarbowy, który dotyczy m.in. rocznych rozliczeń podatkowych, czyli to, co w ubiegłych latach oznaczone było jako „e-PIT” oraz druga usługa – umów wizytę w urzędzie skarbowym. – Zachęcam do elektronicznej formy rozliczania zeznań podatkowych, ponieważ unikamy w ten sposób błędów rachunkowych, a po drugie, na ewentualny zwrot czekamy dwa razy krócej, czyli 45 dni maksymalnie, podczas gdy przy zeznaniach papierowych zwrot następuje po mniej więcej trzech miesiącach – tłumaczy naczelnik Berlicka.
Jeśli po drodze nie pojawią się żadne utrudnienia, od tego roku zwrot podatku otrzymamy jeszcze szybciej. – Na ten moment jest w fazie testowania i najprawdopodobniej ruszy już w przyszłym tygodniu usługa automatycznego generowania zwrotów. Oznacza to, że prawidłowo złożone zeznanie roczne, ale tylko PIT 37, będzie automatycznie weryfikowane przez system. To system sprawdzi czy nie ma zaległości podatkowych z innych tytułów, np. niezapłaconych mandatów, czy nie ma zajęć komorniczych, czy zeznanie jest prawidłowo rachunkowe. Jeżeli kwota zwrotu nie przekracza 5 tys. zł, to taki zwrot będzie zlecany automatycznie już poza urzędem skarbowym na konto podatnika – zapewnia Joanna Berlicka.
A co z osobami, które nie mają zwrotu, ale muszą dopłacić skarbówce? Te zwykle czekają z rozliczeniem do ostatniej chwili…
– Zachęcam do tego, aby zeznanie złożyć jak najszybciej. Termin złożenia zeznania maksymalny to 30 kwietnia i termin zapłaty brakującej kwoty podatku to też 30 kwietnia. Ale te dwie daty nie muszą się pokrywać. Można złożyć zeznanie wcześniej, a zapłacić dopiero ostatniego dnia. Na stronie podatki.gov.pl w zakładce „e-urządskarbowy”, po zalogowaniu znajdziemy informację o mikrorachunku, na który należy wpłacić należną kwotę. Możemy tam też znaleźć informację np. o niezapłaconych mandatach – podsumowuje naczelnik Berlicka.