Będąc na zwolnieniu lekarskim, osoba zatrudniona otrzymuje zasiłek chorobowy. A co dzieje się z bezrobotnym, który jest niezdolny do pracy?
Osobom bezrobotnym, uprawnionym do zasiłku lub stypendium, w przypadku: czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny (przypadkach, o których mowa w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa), powiatowy urząd pracy wypłaci zasiłek lub stypendium.
Swoją niezdolność do pracy, która przypada na okres przysługiwania zasiłku lub odbywania stażu, przygotowania zawodowego dorosłych i szkolenia, bezrobotny dokumentuje zwolnieniem lekarskim, które powinno być wystawione na stosownym formularzu ZUS ZLA (L-4), na którym jako dane płatnika wskazuje się dane urzędu pracy, gdzie bezrobotny jest zarejestrowany.
Osoba bezrobotna, po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego, powinna zawiadomić powiatowy urząd pracy o niezdolności do pracy w terminie 2 dni od daty jego wystawienia, a następnie dostarczyć druk ZUS ZLA w terminie 7 dni od daty jego wystawienia.
Należy pamiętać, że nieprzedstawienie zaświadczenia lekarskiego w wymaganej formie (na druku ZUS ZLA) i wymaganym terminie skutkuje pozbawieniem statusu bezrobotnego (nawet tych bez prawa do zasiłku) z pierwszym dniem niezdolności do pracy. Tylko w uzasadnionych przypadkach można ubiegać się o zgodę na dostarczenie zaświadczenia z przekroczeniem terminu.
WAŻNE! Zwolnienie lekarskie nie wpływa na wydłużenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych.
Jeśli bezrobotny będzie niezdolny do pracy z powodu choroby lub przebywania w zakładzie lecznictwa odwykowego przez nieprzerwany okres 90 dni, zostanie pozbawiony statusu bezrobotnego, a tym samy straci prawo do wypłacanych mu świadczeń, z upływem ostatniego dnia wskazanego okresu 90-dniowego. Do nieprzerwanego okresu 90 dni uważa się również okresy niezdolności do pracy wskutek choroby oraz przebywania w zakładzie lecznictwa odwykowego w sytuacji, gdy każda kolejna przerwa między okresami niezdolności do pracy wynosi mniej niż 30 dni kalendarzowych.
Pamiętajmy, że pozostawanie w rejestrze bezrobotnych zapewnia nam ubezpieczenie zdrowotne, a co za tym idzie również prawo do świadczeń z publicznej opieki zdrowotnej.
Kobiety bezrobotne, które czeka okres macierzyństwa, są uprzywilejowane w stosunku do pozostałych, ponieważ:
– kobieta w ciąży, będąca niezdolną do pracy, nie zostanie skreślona z rejestru bezrobotnych nawet przy niezdolności do pracy dłuższej niż 90 dni – chyba, że sama złoży wniosek o pozbawienie tego statusu;
– kobieta po urodzeniu dziecka, również nie zostanie skreślona z rejestru bezrobotnych przez okres, przez który przysługiwałby jej zasiłek macierzyński w okresie urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego;
– w przypadku urodzenia dziecka przez kobietę w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu, kobieta nadal może pobierać zasiłek. Okres jego pobierania zostanie przedłużony o czas, przez który przysługiwałby jej zasiłek macierzyński. Należy wówczas złożyć wniosek o przedłużenie zasiłku dla bezrobotnych załączając skrócony akt urodzenia dziecka.