ZUS znów wysyła do sanatorium

233

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie kieruje na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej. Każda osoba, która takie skierowania otrzyma, dostanie też ulotkę z opisem aktualnych zasad sanitarnych, a część dodatkowo skierowanie na test pod kątem koronawirusa. Badanie można jednak zrobić nawet sześć dni przed wyjazdem. 

Fot. Pixabay

Jak informuje ZUS, po otrzymaniu zawiadomienia o nowym terminie leczenia należy się skontaktować się z ośrodkiem i podać swój aktualny numer telefonu. Ośrodek rehabilitacyjny poinformuje o wystawionym zleceniu na test w kierunku SARS-CoV-2. Takie badanie muszą zrobić wszyscy, którzy muszą wyjechać na leczenie do innej miejscowości.

– Jeśli nasz klient jest kierowany na rehabilitację w systemie ambulatoryjnym, czyli w miejscu swojego zamieszkania, wtedy nie wykonuje testu – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Ważne jest jednak, żeby test był zrobiony nie wcześniej niż sześć dni przed wyjazdem. Tylko negatywny wynik pozwala na wyjazd do sanatorium – wyjaśnia rzeczniczka.

Obowiązkowy test każdy wykona bezpłatnie. Wynik testu jest przekazywany pacjentowi telefonicznie. Aktualną listę punktów pobrań można znaleźć TUTAJ

Do sanatorium trzeba zabrać ze sobą środki ochrony osobistej takie jak rękawiczki, maseczki lub przyłbice a na miejscu pamiętać o zachowaniu zalecanej bezpiecznej odległości od innych osób, częstym myciu i dezynfekcji rąk, przestrzeganiu regulaminu i wewnętrznych zarządzeń ośrodka związanych z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego.

– Podkreślam jeszcze raz: dopóki nie dostaniemy informacji o negatywnym wyniku testu, nie planujemy podróży – przestrzega Kowalska-Matis. – Jeżeli ktoś nie może wyjechać, powinien powiadomić o tym swój oddział ZUS.

Jeśli ktoś jest na kwarantannie albo w izolacji lub przebywa z osobą w kwarantannie albo izolacji w warunkach domowych, nie może jechać do sanatorium! W razie jakichkolwiek pytań należy skontaktować się z placówką ZUS (w sprawie otrzymanego skierowania) lub z wyznaczonym ośrodkiem rehabilitacyjnym (np. w sprawie godziny przyjazdu).

Obecnie na Dolnym Śląsku działa 10 ośrodków rehabilitacyjnych współpracujących z ZUS:


POWIĄZANE ARTYKUŁY