Dobra wiadomość dla osób, które nie mogły udowodnić wysokości wszystkich swoich zarobków. ZUS ponownie przeliczy renty, emerytury i kapitału początkowego, dlatego warto złożyć stosowny wniosek w najbliższej placówce zakładu.
Zmiany w przeliczaniu wprowadziła sejmowa ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
– Przepisy zmieniły się na korzyść świadczeniobiorców – wyjaśnia Elżbieta Kurek, rzecznik legnickiego oddziału ZUS. – Zmiany objęły wszystkich, którzy w momencie ubiegania się o emeryturę lub rentę nie mogli udowodnić wysokości swoich przychodów z powodu braku dokumentów płacowych.
Przed nowelizacją ustawy w takich przypadkach ZUS, zgodnie z obowiązującymi przepisami, przyjmował, że w okresach, w których nie dało się udowodnić dochodu, nie było go wcale. Po wspomnianej nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS , jeśli ktoś starając się o świadczenie nie może udowodnić zarobków sprzed lat, to ZUS przyjmie do wyliczenia wysokość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tych latach.
– Zmiana obejmuje nie tylko osoby, które po raz pierwszy złożą wniosek o przyznanie świadczenia, ale również tych, którzy otrzymują już emerytury i renty oraz osób, które pracowały przed 1999 r. i wystąpiły do ZUS o obliczenie kapitału początkowego.
Mogą one wystąpić do ZUS
o przeliczenie wysokości świadczenia. Wtedy wszędzie tam, gdzie przyjęto zerowy dochód, wzięta zostanie pod uwagę płaca minimalna – dodaje rzecznik.