ZOOchowuj się! Przyłącz się do zoologicznego święta

438

Przez cały tydzień będą przypominać, na czym polegają zadania ogrodów zoologicznych oraz jak należy się w nich zachowywać – lubińskie zoo po raz kolejny przyłączyło się do akcji TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów i zaprasza wszystkich do udziału w quizie.

11 marca to ważne zoologiczne święto – Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.

– Ma ono przypominać, jak istotną rolę w ratowaniu ginących gatunków odgrywają współczesne ogrody zoologiczne. By podkreślić wagę tego święta, dzięki współpracy polskich ogrodów zoologicznych, od 2020 roku jeden dzień przerodził się w tydzień obchodów, a marzec stał się miesiącem misji ogrodów zoologicznych i akwariów – mówi Agata Bończak, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Lubinie.

Kolejny TyDzień Misji właśnie się rozpoczął potrwa do niedzieli, 12 marca.

Każdego roku ta akcja ma inny temat przewodni. Tym razem jest to odpowiedzialna rekreacja w zoo, a hasłem: „ZOOchowuj się! Jesteś gościem w domu zwierząt”. Chodzi o bezpieczne zwiedzanie zoo.

Do akcji przyłączyło się 13 polskich ogrodów zoologicznych, w tym lubiński.

Ambasadorami zostało 13 zwierząt z polskich ogrodów zoologicznych. Zespół stróżów prawa tworzą: żubr Powstaniec, hipopotamek karłowaty Romek, żółw gwiaździsty Sir Richard, surykatka szara Seba, gibbon białoręki Kiki, niala grzywiasta Nirwana, paw indyjski Paweł, gibboniec żółtolicy Liči, leniuchowiec dwupalczasty Zenek, rekin marmurkowy Mariusz, szympans zwyczajny Sambor, kanczyl filipiński Jonny English oraz żyrafa Rothschilda Karim.

Na TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów polskie ogrody przygotowały wiele różnych atrakcji. Na miłośników zwierząt czeka duża dawka wiedzy o zwierzętach, spotkania z zooedukatorami i opiekunami zwierząt, ciekawostki, relacje z życia w zoo, gry terenowe oraz konkursy z nagrodami. Każde zoo przygotowało coś ciekawego dla swoich odwiedzających.

Ogród Zoologiczny w Lubinie przygotował quiz z nagrodami, który można rozwiązać na stronie zoolubin.pl. 10 osób z najwyższą punktacją zdobędzie limitowane ekotorby, przygotowane specjalnie na tę okazję.

– Ponadto podczas akcji przypomnimy o pięciu filarach ogrodów zoologicznych, zachęcimy do bezpiecznej rekreacji oraz wsłuchamy się w głosy gości na temat bezpieczeństwa w ogrodzie zoologicznym. Ambasador paw Paweł przypilnuje rekreacji na najwyższym poziomie – dodaje Agata Bończak.

Więcej o akcji można znaleźć na Facebooku Ogrodu Zoologicznego w Lubinie.