WARSZAWA. Delegacje wójtów, burmistrzów i przewodniczących rad, reprezentujących jedenaście gmin zagrożonych planami budowy odkrywkowych kopalni węgla brunatnego, spotkały się z grupą wysokich urzędników z kancelarii premiera. Wśród nich byli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w osobach: wiceministrów Macieja Kaliskiego i Waldemara Ługowskiego oraz Stanisława Sudaka, wicedyrektora Departamentu Koordynacji Polityki Strukturalnej MRR.
Irena Rogowska, wójt gminy Lubin i przewodnicząca Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK-Odkrywki NIE” przekazała list otwarty do premiera, zawierający sprzeciw wobec możliwości przyjęcia przez rząd uchwały zatwierdzającej Koncepcję Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK).
Ewentualne przyjęcie uchwały ma doprowadzić do wdrożenia w życie planów budowy nowych kopalń węgla brunatnego, co z kolei otworzy drogę do wywłaszczeń mieszkańców i zniszczeń w środowisku. Przesądzi też o objęciu gmin, z trzech województw (dolnośląskie, lubuskie i łódzkie) niczym nieuzasadnioną ochroną złoża węgla brunatnego przed dalszą zabudową infrastrukturalną niezwiązaną z energetyką.
W trakcie dyskusji, z udziałem części obecnych przed KPRM członków koalicji oraz wójta niemieckiej gminy Schenkendöbern (Guben Brandenburgia), przedstawiono dotychczasowe działania w ramach protestu przeciwko planom budowy nowych kopalń węgla metodą odkrywkową w Polsce. Samorządowcy zostali wysłuchani z uwagą, aczkolwiek w ich ocenie bez zrozumienia racji wyartykułowanych przez mieszkańców zagrożonych gmin podczas referendów z 2009 r.
Strony, tj. przedstawiciele ministerstw i uczestnicy pikiety pod KPRM, pozostały przy swoich stanowiskach. Co ważne, podjęto wspólną decyzję o konieczności rozpoczęcia, po wielu miesiącach bezskutecznych starań strony społecznej, rzeczywistego dialogu.
Wiceminister Maciej Kaliski, na wniosek samorządowców, zadeklarował, że dojdzie do następnego spotkania najpóźniej w trzeciej dekadzie września br., czyli jeszcze przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. W spotkaniu mają uczestniczyć także przedstawiciele Ministerstwa Środowiska.
Samorządowcy mają nadzieje, że tym razem prezentowane od kilku lat argumenty i propozycje rozwiązania konfliktu, skłonią rządzących do spojrzenia na problem odkrywek z innego niż prezentowany przez lobby energetyczno-węglowe punktu widzenia.
Delegację Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK-Odkrywki NIE” w Sejmie, w imieniu marszałka Grzegorza Schetyny przyjął Adam Podgórski, dyrektor generalny gabinetu marszałka.