Znikną bramki na A4

1007

Kierowcy, którzy – zwłaszcza w długie weekendy i wakacje – stoją w korkach przed autostradowymi bramkami, będą mieli łatwiej. Niestety, dopiero za jakiś czas i nie wszędzie.

Fot. Ministerstwo Finansów

Jak informuje Ministerstwo Finansów, dla samochodów osobowych przejazd bez stania w korku przed bramkami będzie możliwy za pół roku. W tej chwili z nowego systemu mogą już korzystać kierowcy ciężarówek.

– Elektroniczny bilet autostradowy i opłata pobrana na podstawie danych geolokalizacyjnych pojazdu pozwoli kierowcom na płynny przejazd bez konieczności zatrzymywania w miejscach poboru opłat – zapowiada Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej. – Nowy sposób poboru opłaty za przejazd będzie działać w ramach Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej e-TOLL, który już niebawem zastąpi system viaTOLL – dodaje.

Na dziś wiadomo, że od 1 grudnia kierowcy samochodów o masie do 3,5 t będą mogli bez zatrzymywania przejechać odcinkami autostrady A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica. Nowy system nie będzie obowiązywał na autostradach zarządzanych przez prywatne firmy:

  • A1, odcinek Rusocin – Nowe Marzy oraz Nowe Marzy – Czerniewice,
  • A2, odcinek Konin – Nowy Tomyśl – Świecko,
  • A4, odcinek Kraków – Katowice.

Rejestracja w systemie e-TOLL jest możliwa na stronie etoll.gov.pl oraz za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego.