Znajdują ci, którzy szukają

29

W marcu w lubińskim urzędzie pracy odbyło się trzytygodniowe szkolenie „Aktywne poszukiwanie pracy” realizowane na podstawie programu „Szukam pracy” wydanego i rekomendowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Głównym celem tego szkolenia było wsparcie uczestników zainteresowanych aktywnym poszukiwaniem zatrudnienia. Pomoc obejmowała zarówno elementy treningu osobistego (tj. tworzenie własnych celów i planowanie rozwoju, analizę swoich zasobów), jak i trening umiejętności przydatnych podczas poszukiwania pracy (np. pisanie CV, listu motywacyjnego).

Podczas szkolenia bardzo ważne było również poznanie sposobów poszukiwania pracy, umiejętności elastycznego podejścia oraz utrzymanie motywacji i wiary w sukces.

Uczestnicy szkolenia mieli okazję przedstawić swoje doświadczenia oraz skonfrontować je z doświadczeniami innych członków grupy. Pozyskali również wiele informacji dotyczących przygotowania do rozmowy z pracodawcą. Mieli okazję nie tylko przećwiczyć rozmowę rekrutacyjną, ale także mogli zmierzyć się ze swoimi własnymi lękami i obawami związanymi z autoprezentacją podczas symulacji rozmów kwalifikacyjnych z kamerą.

Uczestnikami szkolenia było 13 osób bezrobotnych z powiatu lubińskiego. Wśród tej grupy zdecydowany prym wiodły panie. W całej grupie był tylko jeden mężczyzna.

Dominowały osoby długotrwale bezrobotne, zamieszkałe na terenie Lubina. Biorąc pod uwagę wiek i wykształcenie uczestników najliczniejszą grupę stanowiły osoby ze średnim wykształceniem, o niewielkim doświadczeniu zawodowym.
O samych uczestnikach powiedzieć należy, że wykazali się dużą aktywnością i zaangażowaniem w wykonywaniu ćwiczeń. Grupa bardzo szybko się zintegrowała, uczestnicy chętnie pomagali sobie nawzajem, co pozytywnie wpłynęło na atmosferę pracy podczas warsztatów.

Szkolenie to nastawione jest na pracę z ludźmi, którzy posiadają konkretne potrzeby, ale nie mają skonkretyzowanych celów i opracowanego planu działania.

Udział w szkoleniu nie zagwarantuje uczestnikom natychmiastowego znalezienia pracy, ale może sprawić, że osoba poszukująca pracy stanie się efektywniejsza i szybciej znajdzie satysfakcjonująca dla siebie pracę. Samo poszukiwanie nie będzie kulą u nogi tylko ciekawym doświadczeniem zapewniającym możliwość poznania samego siebie i wykorzystania własnego potencjału.

Aby poznać opinię bezrobotnych o szkoleniu, prowadzące zajęcia liderki przeprowadziły krótki wywiad z uczestnikami zajęć.

Czy szkolenie spełniło twoje oczekiwania?

Agnieszka: Jak najbardziej. Co prawda nie znalazłam pracy podczas szkolenia jak moje trzy koleżanki, ale mam nadzieję, że niedługo po szkoleniu ją znajdę. Jestem bardzo zadowolona z udziału w szkoleniu i pełna nadziei na zmianę swojej sytuacji. Chętnie znów wezmę udział w czymś podobnym.

Czy jesteś zadowolona ze sposobu prowadzonych zajęć?

Irena: Zajęcia prowadzone są w sposób ciekawy i profesjonalny, bardzo czytelnie i w miłej atmosferze.

Czy wiedza zdobyta podczas szkolenia przyda się podczas poszukiwania pracy?

Andrzej: Informacje przekazane podczas szkolenia uświadomiły mi moje niedociągnięcia i brak odpowiedniego przygotowania do poszukiwania pracy. Ponadto zajęcia pozwoliły mi na bliższe poznanie siebie i podniesienie poczucia własnej wartości.

Czy poleciłabyś udział w szkoleniu innym bezrobotnym?

Kasia: Zdecydowanie tak! Zwłaszcza osobom długotrwale bezrobotnym, które utraciły wiarę w siebie i sens poszukiwania. Można się naprawdę wiele nauczyć, a co najważniejsze znaleźć pracę – MI SIĘ UDAŁO! Naprawdę polecam!


POWIĄZANE ARTYKUŁY