Od 27 maja br. uległy zmianie przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, regulujące między innymi przyznawanie świadczeń osobom bezrobotnym.
Niewielkie zmiany dotyczą okresów pobierania zasiłku przez bezrobotnych – zamiast 6 bądź 12 miesięcy, zasiłek przysługuje teraz przez okres 180 lub 365 dni.
Natomiast zmieniła się grupa osób uprawnionych do zasiłku. Obecnie o zasiłek dla bezrobotnych mogą ubiegać się także osoby, które w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy co najmniej przez okres 365 dni świadczyły usługi na podstawie umowy uaktywniającej (tzw. umowy dla niań) jak również osoby, o których mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych sprawujące osobistą opiekę nad dzieckiem. Ponadto prawo do zasiłku uzyskają osoby, które pobierały rentę rodzinną, w przypadku gdy nastąpił zbieg prawa do tej renty z prawem do renty z tytułu niezdolności do pracy i wybrano rentę rodzinną.
Poza dodaniem przez ustawodawcę nowej grupy osób do katalogu bezrobotnych uprawnionych do zasiłku, doprecyzowano również zapis dotyczący osób opłacających składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy, umożliwiający skorzystanie z zasiłku przez osoby zwolnione z opłacania składek na Fundusz Pracy z uwagi na ukończenie 55. roku życia przez kobiety oraz 60. roku życia przez mężczyzn. Zmieniła się również treść przepisu ustawy, na podstawie którego otrzymywali zasiłek bezrobotni wykonujący pracę w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności. Dotychczas, aby uzyskać zasiłek dla bezrobotnych, wystarczyło udokumentować 365 dni pracy w okresie odbywania kary pozbawienia wolności z co najmniej połową minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie. Obecnie należy potwierdzić osiąganie pełnego minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Ustawodawca włączył także do grupy bezrobotnych pobierających zasiłek przez okres 365 dni osoby samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat.
Poza zmianami, obejmującymi zakres przyznawania osobom bezrobotnym podstawowego świadczenia obligatoryjnego wynikającego z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, jakim jest zasiłek, poszerzono treść zapisu ustawowego określającego sytuacje, w jakich nie przysługuje osobom przerywającym pobieranie zasiłku z powodu podjęcia pracy dodatek aktywizacyjny. Do trzech przypadków nieprzysługiwania tego dodatku określonych w ustawie dodano okres przebywania na urlopie bezpłatnym.