Superliga we współpracy ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce, ogłosiła decyzję o reorganizacji rozgrywek ORLEN Superligi. W sezonie 2025/2026 na starcie zobaczymy 13 zespołów, natomiast od kolejnych rozgrywek – 2026/2027 – najwyższa klasa męskiej piłki ręcznej liczyć będzie 12 drużyn.
Decyzja ta wynika m.in. z rozstrzygnięć procesu licencyjnego, w wyniku którego klub Górnik Zabrze nie otrzymał zgody na udział w rozgrywkach. W związku z tym Zarząd Superligi sp. z o.o. przedstawił ZPRP propozycję modyfikacji formatu ligi, zakładającą zmniejszenie liczby uczestników. Związek przyjął tę koncepcję, podkreślając konieczność dalszego podnoszenia poziomu sportowego oraz jakość całych rozgrywek. Zaistniała sytuacja stała się impulsem do przyspieszenia planowanej już wcześniej transformacji, mającej na celu strategiczne wzmocnienie i rozwój ORLEN Superligi.
Zgodnie z założeniami, sezon 2025/2026 rozegrany zostanie w formule: 13 zespołów rywalizujących systemem każdy z każdym (mecz i rewanż), a następnie podział na fazę play-off (miejsca 1–8) oraz grupę spadkową (miejsca 9–13). Format ten odpowiada strukturze znanej z ostatnich sezonów. Po zakończeniu rozgrywek, zespoły z lokat 12. i 13. opuszczą ligę, a drużyna z 11. miejsca rozegra baraż z wicemistrzem Ligi Centralnej. Awans do Superligi uzyska wyłącznie zwycięzca Ligi Centralnej. Ostatecznie, od sezonu 2026/2027 w ORLEN Superlidze występować będzie 12 drużyn.
Wspólna decyzja Superligi i ZPRP to element długoterminowej strategii, mającej na celu zwiększenie atrakcyjności ligi – zarówno pod względem sportowym, jak i medialnym. Mniejsza liczba drużyn oznacza większą konkurencję, więcej meczów o wysoką stawkę i intensywniejszą walkę w tabeli. To wszystko ma przełożyć się na jeszcze większe emocje dla kibiców, atrakcyjniejszy produkt dla sponsorów oraz lepsze przygotowanie drużyn do europejskich pucharów.
– To była trudna decyzja, ale absolutnie kluczowa dla dalszego rozwoju naszej ligi. Redukcja liczby drużyn nie jest łatwym krokiem, ale patrząc w przyszłość, widzimy potrzebę skoncentrowania się na jakości. Naszym celem jest stworzenie silnej, stabilnej finansowo ligi, która będzie gotowa do rywalizacji na najwyższym poziomie. Mniejsza i bardziej wyrównana Superliga oznacza więcej emocjonujących spotkań i większą stawkę w każdej kolejce – podkreśla Piotr Należyty, Prezes Superligi sp. z o.o.
Z kolei Sławomir Szmal, Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, zwraca uwagę na szerszy kontekst zmian:
– Naszym celem jest rozwój całej dyscypliny, nie tylko jej najwyższego szczebla. Ograniczenie liczby drużyn w ORLEN Superlidze wzmocni Ligę Centralną – pozostaną w niej ambitne, dobrze zorganizowane zespoły, które będą realnie walczyć o awans. To wpłynie pozytywnie na rywalizację i zwiększy presję sportową na zespoły Superligi. Takie podejście ma służyć rozwojowi piłki ręcznej w Polsce na każdym poziomie – podsumowuje Szmal.
Zasady awansów i spadków na koniec sezonu 2025/2026:
-
Drużyny z miejsc 12. i 13. zostaną automatycznie zdegradowane do Ligi Centralnej.
-
Zespół z 11. miejsca rozegra dwumecz barażowy z drugą drużyną Ligi Centralnej.
-
Awans do ORLEN Superligi uzyska wyłącznie mistrz Ligi Centralnej.